Суеверия, вярвания, поличби, традиции и обичаи от България и света. За необичайните и чудати вярвания в различни култури запазили се до днес. Когато традициите повеляват и боговете мълчат.
Задушница се наричат дните в годината, в които се прави помен в чест на починалите. По традиция през тези дни християните измолват Господ да прости греховете на нашите близки покойници.
Свети Валентин е празник, който се празнува от началото на 14 век в Европа, у нас около 90-те години на миналия век, а САЩ празнуването му започва от 1777 г. Свети Валентин е бил. . .
Българското хоро не е само вид танц, а повече обредно свещенодействие, с което се създава чувството на общност на танцьорите. Лечебната сила на българското хоро:
На 8 февруари Православната църква почита паметта на Свети пророк Захарий Сърповидец – пророкът, който предрекъл предателството на Юда. Днес имен ден имат Захари, Захарин, Зашо, Зарин
Сватбеният ритуал, който се спазва в китното планинско село Рибново, намиращо се в Благоевградска област и населявано само от помаци, е известен като Гелина. Хората и песните са неизменна част от сватбите в Рибново
Днес е петък, 13-ти. Колко от вас треперят от страх да не ги сполети нещастие? ! В науката има специално наименование за хората, които се страхуват от фаталното число на петък 13-ти - трискаидекафобия.
Тъй като букетите от Мадагаскарски жасмин не увяхват много дълго, това цвете е символ на любов и здраво семейство в някои страни. Суеверия за Стефанотис - Мадагаскарски жасмин:
Лоша поличба е, ако на Ивановден никой не почете именяка и не му дойде на гости. 300 хиляди българи празнуват на Ивановден. Какви са другите обичаи и ритуали, свързани с Ивановден.
Богоявление е един от големите християнски празници. Празникът Йордановден се нарича още Водици. В основата му лежат прастари знания на българите за магическата сила на водата
На 25 декември е голям християнски празник - Рождество Христово или Коледа. Веднага след него обаче започват така наречените Мръсни дни, известни още и като Погани дни. Те продължават около 12 дни, до Богоявление.
На 20 декември почитаме антиохийския епископ свети Игнат Богоносец. В народната традиция празникът се нарича Игнажден. От този ден до Бъдни вечер продължили родилните мъки на Богородица.