Народният ни календар е богат на празници и обичаи. Информация за различните празници, традициите и вярванията свързани с тях. Църковни празници , светии и поличби за различните дни от годината.
Всяка година на 1 юли православните християни почитат паметта на светците Козма и Дамян. На този ден се отбелязва и връщането на мощите на свети Иван Рилски в Рилския манастир.
На 30-ти юни църквата чества Съборa на светите славни и всехвални 12 апостоли. Празникът е общ за дванадесетте основни ученици на Христос, обявени за светци. В църковните среди е познат още като Павловден.
На 29 юни Българската православна църква чества паметта на апостолите Павел и Петър. Днес всеки, който носи имената на двамата светци, празнува имен ден.
Еньовден е един от най-важните летни празници. Чества се на 24 юни, когато е рождението на свети Йоан Кръстител. Вярва се, че сутринта на Еньовден слънцето трепти, когато изгрява, и трябва да го видиш.
На 18 юни Българската православна църква отбелязва Неделята на всички български светии. Това е един от най-новите празници в нашия календар и традиционно се празнува 2 седмици след Петдесетница.
На 15 юни се посреща Видовден и се вярва, че на този ден прегрешилите ги застига възмездие. Според народните вярвания днес се изпълняват ритуали за предпазване от градушка.
На 5 юни Българската православна църква отдава почит на свети Доротей, който е бил начело на православната църква цели 50 години. Името му идва от гръцки и означава божи дар.
На 30 май Българската православна църква почита паметта на Света Емилия и днес имен празнуват всички, които носят имената Емилия, Емил, Емилиан, Емилиана, Ема и Емили.
40 дни след Великден християнският свят отбелязва Спасовден или Възнесение Господне. Смята се, че след като Исус Христос възкръсва, той остава на Земята 40 дни.
На днешния ден – 21 май, Православната църква почита паметта на Светите равноапостоли Константин и Елена. Сред многобройните именници днес са Коста, Костадин, Динко, Елина, Светла, Траяна, Стоян, Еленко и др.