Археологическите открития , направени в различни исторически периоди ни позволяват да разкрием много от тайните и загадките на миналото. Любопитни факти и истории за разнообразни археологически открития и находки от България и света.
Към историческото наследство на пещерни рисунки наскоро се добавиха и уникалните скални рисунки от пещерата Кова де ла Фонт Мажор в Каталуния, чиято възраст се определя на поне 15 000 години.
Откриването на човешки зъби, направени на бижута изумило археолозите. Зъбите са били умишлено извадени след смъртта на притежателя им и вероятно са подбрани въз основа на специфичната идентичност на двамата индивиди
Според СNN, въпреки че подобни открития не са редки, в това парченце древна дъвка се е съхранил пълният геном на момиче живяло преди 5700 г. Учените я кръстили Лола, в чест на острова Лоланд, където се провели разкопките
От древния свят са останали много чудеса, които продължават да смайват умовете на хората и да бъдат неразгадаема мистерия. Те загатват, че историята на света може би е била по-различна от това, което знаем днес.
Преди 83 г. при разкопки на древно селище от преди 2 000 в близост до Багдад работниците от обекта намират малка ваза, която предизвиква недоумение сред специалистите. Вижте мистерията на Багдадската батерия
Ценна археологическа находка - гигантски мавзолей, датиращ от римска епоха, откриха край Пловдив. Той се намира недалеч от село Маноле, където от известно време около могила Мал Тепе кипят. . .
Едно от най-забележителните места на Земята, включено в списъка на световното културно и историческо наследство, е античният град Троя, наричан в древността Илион.
Откритието на еквадорски, руски и японски учени напълно се вписва в представата за сензационна находка. Учени се натъкнаха на артефакти, които са завещание от неизвестна досега цивилизация. Коя ли е тя?
Днес учените са на път да установят дали първата цивилизация в Европа не е възникнала точно тук, по нашите земи. При разкопките в Слатина е открит гроб от ранния неолит, отпреди 7600 години.
Специализираните научни методи за разпознаване на находките могат да уверят купувачите, че продуктът им не е фалшив, като осигуряват научна увереност за вероятната възраст на артефакта
На зловеща находка се натъкнаха археолози, проучващи базилика в село Червен брег, Дупница. Обектът е от раннохристиянската епоха и се намира край черквата Свети Спас.
Субстанция от египетска гробница, открита преди години, се оказа млечен продукт с хилядолетна история. Според археолозите става дума за най-старото сирене в света.
Неизвестна крепост е била намерена около остров Тома при подводна експедиция. В нея са се включили археолози от Националния исторически музей, съобщават от пресцентъра в Созопол.