Един младеж изпитвал силни колебания относно наставленията, които му давал неговият учител. Той решил отново да го посети, за да намери изход от съмненията си.
Живял преди много години в Индия един талантлив художник, който имал много ученици. Когато най-добрият от тях приключил обучението си, учителят му заръчал да изнесе картините си в центъра на града.
Плащай първо на себе си е основното правило от книгата Най-богатият човек във Вавилон, която ни казва как да натрупаме състояние, дори и ако сме на най-обикновено служба.
Притчата ни учи, че трябва да приемаме нещата от своя живот такива, каквито са и да ги оценяваме. Ако винаги си мечтаем да сме на друго място с други хора, никога няма да намерим истинското щастие.
Живял някога прочут майстор-грънчар. От изкусните му ръце излизали толкова красиви съдове, че хората не спирали да им се дивят и да ги купуват като топъл хляб.
Мравката, като най-работливото животно в гората, отиваше всеки ден с желание на работа и извършваше съвестно своите задължения. Обичаше задълженията си, произвеждаше много и бе щастлива.
Притчата ни учи, че когато се стремим към успех, трябва да се фокусираме върху изпълнението на конкретна стъпка, а не само върху кроенето на големи планове.
Един богаташ имал хубава работа, скъпа кола и луксозен апартамент. Веднъж той решил да заведе детето си на село, за да му покаже как живеят бедните хора и да го накара да цени повече всички придобивки, които има у дома.
Един млад мъж бил безкрайно нещастен от живота, който имал. Не одобрявал тясната си квартира и мразел работата си, защото не била никак високоплатена. Нещастен бил и заради това, че няма красива жена до себе си, с която да се хвали пред приятелите си.
Притча, която показва как социалистическата идея за равенство между всички в държавата може напълно да провали хората с потенциал и да доведе до упадъка на цялата нация.