Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Митология»Могъщите богове от келтската митология

Могъщите богове от келтската митология

Келтско царство

Според историците келтите спадат към най-древните паневропейски (засягащи цяла Европа) цивилизации, а техните обичаи, традиции и божества са оказали съществено влияние върху ранното християнство.

Гърците са наричали келтите „келтои“, в Римската империя са познати като „гали“, но независимо как са ги наричали, в превод името им означава „варвари“. Малко известен е факта, че около 281 г. те достига дори земите на днешна България, където основават царството Тиле, по-късно унищожено от траките.

Боговете от келтската митология са много, защото келтската митология се е предавала от уста на уста в многообразен регион, обитаван от различни племена. По-голяма част от това, което е достигнало като познание до нас за келтските богове и богини се дължи именно на местни приказки, датиращи от предхристиянска Галия, Британия, Иберия и Ирландия.

Интересен е фактът, че келтите са приемали своите богове и богини като равнопоставени, което доста се различава с митологиите, които сме изучавали.

След този кратък увод нека ви запознаем с някои от най-могъщите богове от келтската митология. Ето кои са те:

Ана

Позната и като Дана и Дану, това е най-ранната Богиня на Природата или Богинята Майка. Изобразявана е като приказно красива жена и е била символ на мъдростта, благоденствието, смъртта и прераждането.

Андраста

Моргиган

Това е Богинята на Победата, на Битките и на Гарваните като нейният образ доста наподобява този на Мориган, ирландската Богиня на войната.

Таранис

Известен като Бог на Гръмотевицата, този келтски Бог се явява като аналог на гръцкия Зевс и римския Юпитер. Изобразяван е с мълния в ръка и с него се свързва появата на кръгли амулети, символизиращи слънцето и известни като Руели.

Беленус

Дълго време се е смятало, че той е Богът на Слънцето и топлината, защото Беленус в превод означава „бляскав“. Последните научни изследвания обаче свързват Беленус по-скоро с пастирството, като и до ден днешен на 1-ви май се провежда голям нестинарски празник, който първоначално се е свързвал с очистване на добитъка и символичното му предпазване от огъня, преди да бъде изведен на откритите пасища през пролетта.

Артио

В превод Артио означава „мечка“ и в това няма нищо толкова странно, защото това е келтската Богиня на гората.

Дагда

Това е Бащата на Боговете или Добрият Бог, който е символизирал плодовитостта, времето, земеделието, мъжката сила, както и мъдростта и ученията на Друидите. Вероятно за да символизира в действителност мъжката сила, той е изобразяван като едър и закръглен човек, носещ грубо изработена дреха и с подобно на боздуган оръжие, за което се смятало, че може да отнеме живота на 9 души наведнъж. Въпреки сравнително неугледния му вид, според келтските митове, той е имал безброй любовници, сред които и Мориган, за която споменахме в началото.

Ангус

Келтски кръст

Известен и с имената Аенгус и Енгус, този Бог на Любовта е син на Дагда и Богинята на реките Бион. Тъй като връзката между Бион и Дагда била незаконна, Дагда заръчал на Слънцето да спре за 9 месеца (като Баща на Боговете той можел да управлява и времето), поради което Ангус всъщност се ражда в деня в, който бил заченат.

Изобразяван е като хубав млад мъж с леко капризен характер, но винаги с добронамерен и с весел нрав.

Камулос

Келтският Бог на Войната, познат и като Камул, е свързван с гръцкия Бог на войната, Арес. Той е считан за един от най-важните богове, особено на територията на днешна Великобритания. Никак не е странно, че днес именно там има доста географски райони, чието име произлиза от това на Какулос. Самият Бог на Войната е изобразяван с овнешки рога на главата.

Както казахме в началото, келтските богове са толкова много, че трудно можем да ги изброим в тези редове. Интерес предизвикват и келтските легенди за Друидите, но това вече е за друга тема.

Вижте още за келтската богиня на войната и съдбата Мориган, както и каква е била писмеността на древните келти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest