Българска митология

самодивите са част от българската митология

Всеки народ си има свои митологични вярвания. Широко известна на света е гръцката митология с нейните богове и велики герои, а най-приказни са скандинавските легенди и митове. Не може да не споменем индийските епоси Махабхарата и Рамаяна, разказващи в стихотворен стил за митологичните герои на древните индуси и толкова много други легендарни текстове, написани на най-древните езици в света. От тях научаваме за почитаните божества и за тяхната намеса в делата на хората.

Ние, българите, също разполагаме със своя митология, населена с богове и герои, и тя е не по-малко интересна, макар и не толкова позната на света.

За да обемем цялата тази информация, добре е да я разделим на групи вярвания, посветени на устройството на света, на природата, на култовете към божествата, както и да споменем най-важните от тях в българската митология.

Устройство на света

За това на какви закони се подчинява устройството на света, българската митология се опира на библейското схващане. Небето е твърдо и над него живеят богове и ангели, а то опира в земята някъде в края на света. Луната у нас е наричана Месечина и за нея има много красиви приказки.

Природните феномени

българска митология
Снимка: Sanna Jågas Pixabay

Облаците се смятат за пара, която излиза от устата на змейове или хали. Мъглата, росата и сланата се смятат, че имат земен произход, но има и предположения, че падат от небето. На градушката също се гледа като на явление с митологичен произход, ту на резултата от дейността на халите, ту на светците.

Магически и природни феномени

Древните българи добре са разбирали, че всички природни сили си взаимодействат и затова смятали, че с пожелание или действие могат да предизвикат някой природен феномен. Ако пожелаеш някому, той може да бъде поразен от гръм, а може и да измолиш благодатен дъжд с ритуали.

Бог и демони в българските представи

За българите Бог това е господ - възрастен човек, всезнаещ и всемогъщ, а също и крайно справедлив и принципен. Той вижда всичко от Рая и въздава справедливост над човеците. Ангелите са застъпници и покровители на хората и подпомагат връзката им с господ и светците. Вярата във всички светци е много силна.

Демоничните образи са представени от хали, самодиви, змейове, както и болести, които също са демонични същества - Баба Шарка, Чумата и други.

Фолклорни образи

На другия полюс са фолклорни образи с положителен заряд - Слънцето, Слънчевата майка, Месецът, Деницата.

Освен това съществува и група на светците, които имат свръхчовешки способности - Свети Георги, Свети Димитър, Архангел Михаил и други.

Интересна група са митологизирани владетели и герои - Цар Костадин и царица Елена, крал Будин, Крали Марко, Янкул и много други, за които научаваме основно от народните песни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest