Боговете на Древните българи съответстват на божествата на останалите индоевропейски народи. Българският пантеон е по-близък на този на скандинавските народи, отколкото на славянския.
Прави впечатление наличието на два вида божества при нашите предци. Към първата категория се отнася върховният бог Тангра, а към втората са останалите божества, известни като алпи.
Алпи са Слънцето, Луната и другите планети, както и свръхчовешки божества, известни като алпите-диви. В по-голямата си част те са свещени животни, в чийто образ се превъплъщават. Такива са Барс, Баран, Сокол и други.
Ето малко повече за могъщите богове от прабългарската митология.
Прабългарският бог Тангра
Върховният прабългарски бог е почитан под имената Тангра и Тара. Името му означава гръм. Може да се определи и като Бог на синьото небе. Под името Тангра явно се е разбирал небесният отец.
Прабългарският Бог Хурса
Това е Богът Ковач, Син на Слънцето. Прабългарският бог Хурса е почитан и под името Железният баща. Той е великан и контролира водата и огъня. Представят го като конник със сабя, обут в железни ботуши и с желязна брадва. Този бог е изковал оръжието на други богове и е научил хората да добиват и обработват желязна руда.
Прабългарският бог Барс
Богът на справедливостта е съответствие на бога Шива в хиндуиската митология. Гневен, той може да изпепелява всички с погледа си. Той е творец, но и разрушител, когато упадъкът в творението му стане голям.
Прабългарският бог Баран
Баран е бог на войната и победата. Самото му име означава победоносец. Той предвожда и войните, загинали в бой до небесните селения. Прабългарският бог Баран взима решения за битките на земята и дава знаци на своите избраници.
Прабългарският бог Кубар
Този бог е син на Баран и е гръмовержец. Наследява мълниите от баща си и също е бог на богатствата и мъртвите. Днешното му съответствие е свети Илия.
Прабългарският бог Джил
Богът на вятъра носи името Джил и е другар на Кубар. Когато боговете се скарал се появява буря.
Прабългарската богиня Артиш
Тази прабългарска богиня се грижи за домашното огнище и покровителства семейството.
Прабългарският бог Сърнен
В прабългарската митология има бог елен, наричан още Сърнен. Той изпратил своята свещена сърна, за да отгледа Авитохол, който възродил българското царство. В митологията на келтите този бог носи името Цернун.
Прабългарската богиня майка
Тя присъства неизменно във всеки пантеон и е жена на Тангра Нарича се Умай, а при славяните носи името Бендида. Тя е богиня на земята и плодородието.
Вижте също:
- Кратка история на прабългарите;
Коментари