Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Човешкото Тяло»Дихателна техника Бхрамари

Дихателна техника Бхрамари

Дихателна техника Бхрамари
Снимка: Copilot
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Дихателната техника Бхрамари (Бхрамари пранаяма) е много ефективна за незабавно успокояване на ума ви. Това е едно от най-добрите дихателни упражнения, за да освободите ума си от възбуда, разочарование и безпокойство. Може също да помогне за предотвратяване на гнева. Тъй като това е проста техника за изпълнение, тя може да се практикува на работа, у дома и навсякъде между тях. Това е мигновена налична опция за премахване на стреса.

Тази дихателна техника получава името си от черната индийска пчела, наречена Bhramari.

Издишването в тази пранаяма дихателна техника наподобява типичния звук на пчела, поради което е известно също като дъх на тананикаща пчела. Пранаяма е санскритска дума, която може да бъде разделена на две думи – прана и яма. Прана се отнася до фината жизнена енергия, а яма означава контрол.

Силата на тананикащия звук

Естествено си тананикаме, когато въздишаме от облекчение. И когато сме щастливи, може да си тананикаме някоя от любимите си мелодии. Има проста сила, която идва от тананикането.

Как да практикуваме Бхрамари пранаяма

1. Седнете в удобна позиция с изправен гръб в тихо, добре проветрено пространство. Внимателно затворете очи и запазете нежна усмивка на лицето си.

2. Поставете показалците на ушите си. Между бузата и ухото има хрущял. Поставете показалците си върху този хрущял.

3. Поемете дълбоко въздух и докато издишвате, издайте бръмчащ звук като пчела, леко натискайки хрущяла. Можете да държите хрущяла натиснат или да го натиснете навътре и навън с пръсти.

Дихателна техника Бхрамари
Снимка: Copilot

4. Можете да издавате нисък звук, но е добра идея да издавате висок за по-добри резултати.

5. Вдишайте отново и продължете по същия модел пет до девет пъти.

6. Дръжте очите си затворени известно време. Наблюдавайте усещанията в тялото и спокойствието вътре. Може да искате да седнете за медитация.

7. Можете да практикувате пчелен дъх три до девет пъти всеки ден.

Ползи от дихателната техника Бхрамари (пчелен дъх)

Тази техника незабавно облекчаване на напрежението, гнева и безпокойството, но също и:

- успокоява възбудения ум;

- осигурява облекчение, ако ви е горещо или имате леко главоболие;

- намалява заболяванията в гърлото;

- помага за облекчаване на мигрена;

- подобрява концентрацията и паметта;

- изгражда увереност;

- помага за намаляване на кръвното налягане.

Дихателна техника Бхрамари
Снимка: Copilot

Предпазни мерки за Бхрамари пранаяма

Уверете се, че не поставяте пръста си в ухото, а върху хрущяла. Също не натискайте хрущяла твърде силно. Внимателно натиснете и отпуснете с пръст. Докато издавате тананикащ звук, дръжте устата си затворена. Препоръчително е да практикувате дихателната техника Бхрамари само на празен стомах.

Противопоказания за дихателната техника Бхрамари

След като Бхрамари пранаяма бъде научена правилно, почти всеки от дете до възрастен човек може да я практикува.

Бхрамари пранаяма не трябва да се практикува по време на менструация или от бременни жени. Също така е противопоказен за лица с изключително високо кръвно налягане, епилепсия, болка в гърдите или активна ушна инфекция. Бхрамари пранаямане не трябва да се практикува в легнало положение.

Дихателната техника Бхрамари и вашата нервна система

Дихателна техника Бхрамари
Снимка: Copilot

Може би сте чували следните санскритски термини от учител по йога и сте се чудили какво означават: асана, пранаяма, мудра, бандха.

Асаните са йога пози. Мудрите са йогийски жестове с ръце. Бандхите са енергийни ключалки в тялото. А пранаямите са дихателни упражнения, които имат положителен ефект върху много телесни системи, особено върху нервната система.

И така, когато изпълнявате пчелното дишане, какви са ползите за вашата нервна система?

Чрез преодоляване на вашата автономна нервна система, която е отговорна за поддържането на дишането ви автоматично, и контролиране на дишането по този специфичен начин, вие сте в състояние да преминете от симпатиковата нервна система към парасимпатиковата нервна система.

С прости думи, вие използвате дишането, за да преминете от състояние на борба или бягство (висок стрес) към състояние на покой и храносмилане (нисък стрес). Кой да знае, че дъхът ти може да включи парасимпатиковата нервна система! ? Сега можете да дишате, за да се отпуснете!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest