Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Човешкото Тяло»Как се съставя генограма

Как се съставя генограма

Как се съставя генограма

Генограмата е семейна карта или диаграма на семейната история, която използва специална символика, за да опише взаимоотношения, основни събития и промени в семейството през поколенията.

Здравните специалисти, включително специалистите по психично здраве, често използват генограми, за да идентифицират модели в психическото и физическо здраве на роднини като депресия, биполярно разстройство, рак и генетични заболявания.

За да съставите генограма, първо, ще трябва да интервюирате роднините си. След това можете да начертаете диаграма от стандартни икони, които ще уловят специалната история на вашето семейство. Ще ви представим как се съставя генограма стъпка по стъпка.

Решете какво искате да знаете с генограмата

Стъпка 1

Помислете защо имате нужда от генограма. Разбирането на вашата цел ще ви помогне да се съсредоточите върху информацията, която искате за вашето семейство. Това също ще ви позволи да решите с кого да споделите тази информация. Понякога получената информация може да бъде разстройваща или неочаквана за някой от семейството, така че ще трябва да действате според обстоятелствата. С помощта на генограмата можете да проследите наследствеността и различни проблеми: злоупотреба с вещества, психични заболявания, физическо насилие, както и различни заболявания. Генограмите позволяват на медицинските специалисти да проследят вашата умствена и физическа история, като я свържат с вашата семейна история.

Стъпка 2

Разберете какво искате да намерите. Когато знаете защо имате нужда от генограма (за лекар, за домашна работа в училище, за по-добро разбиране на семейната история), ще ви бъде по-лесно да изградите правилно работата с генограмата. Генограмите са като родословни дървета, но в генограмата вие гледате не само клоните, но и листата на всеки от клоните. Ще научите не само кой е във вашето семейство, но и как всички са свързани физически и психически. Генограмата показва кой се е оженил, развел, овдовял и т.н. Ще има и информация за това колко деца има всяка двойка, какво е всяко дете и каква е връзката между членовете на семейството, не само на едно и също физическо ниво. Ако търсите точно това, от което се нуждаете, ще изградите генограма, която ще ви даде отговорите на вашите въпроси.

Стъпка 3

Решете колко поколения ще има на генограмата. Това ще ви позволи да разберете с кого ще трябва да общувате, за да получите необходимата ви информация и дали това ще бъде възможно, предвид възрастта и географското местоположение на тези хора. За щастие, имейл, чатове, социални мрежи и други средства за комуникация винаги ще бъдат на ваше разположение. Те ще ви помогнат да се свържете с роднини, които никога не сте виждали. Знаейки колко поколения искате да проследите, можете да направите процеса по-лесен и по-бърз.

Стъпка 4

Направете списък с въпроси, които да зададете на себе си и на членовете на вашето семейство. Въз основа на това, което искате да видите на генограмата, напишете въпроси, които ще ви помогнат да получите необходимата информация възможно най-бързо.

Научете семейната история

Съставяне на генограма

Стъпка 5

Запишете това, което вече знаете. Вероятно вече знаете нещо за семейната си история, особено ако сте близки с един или повече роднини.

Вижте въпросите, които вече сте измислили, и помислете на кои можете да отговорите сами.

Стъпка 6

Когато вашите собствени знания станат недостатъчни, говорете с роднини. Задавайте им въпроси за семейни връзки и важни семейни събития. Водете подробни бележки. Слушайки историите на роднини, вие не само ще получите отговори на вашите въпроси, но и ще научите нещо, което не сте знаели преди и за което не сте мислили. Не забравяйте, че не всички членове на семейството ще се радват на тези разговори. Бъдете готови да слушате много истории. Това е един от най-добрите начини за получаване и споделяне на семейна информация. Слушайте внимателно и задавайте отворени въпроси, които насърчават човека да ви каже повече.

Стъпка 7

Проучете семейни документи и информация в Интернет. Роднините не винаги ще запомнят всичко, от което се нуждаете, или може да не искат да ви кажат нещо. Търсенията в интернет и в семейните записи могат да ви помогнат да проверите това, което роднините вече са ви казали, или да получите липсваща информация. Не забравяйте, че трябва да сте сигурни, че тази информация е точна, ако възнамерявате да я използвате.

Стъпка 8

Анализирайте собствената си история. Ако имате достатъчно лична информация, това ще ви помогне да проследите историята. Съберете информация от вашето медицинско досие. Следете всички лекарства, които приемате, тъй като тази информация ще ви помогне да разберете дали членовете на вашето семейство приемат същите или подобни лекарства за лечение на заболяване.

Стъпка 9

Генограма

Разгледайте семейните връзки. Когато съставяте генограма, трябва да знаете как са свързани всички във вашето семейство. Проучвайте съюзи на роднини, събирайте информация за бракове, разводи, деца и други данни. Запишете кой е женен, кой е разведен, кой е необвързан. Някой овдовял ли е? Някой скъсал ли е или разделен насилствено? В зависимост от това какво искате да получите от генограмата, може да се наложи да зададете трудни и понякога неприятни въпроси на роднини, които ще ви помогнат да установите връзки. Може да се наложи да разберете дали вашите роднини са имали странични или краткотрайни връзки и колко. Също така е важно да разберете дали някой е влизал в принудителна връзка.

Внимавайте с кого говорите и подбирайте внимателно въпросите си, тъй като някои роднини може да не ги харесат.

Стъпка 10

Изследвайте емоционалните връзки. Сега знаете как са свързани всички, така че е време да разберете какви емоционални отношения е имало или има между роднини. Отговорите на въпроси относно емоционалните връзки са много важни, ако искате да идентифицирате някакви психологически фактори в семейството. Обичат ли се членовете на семейството? Добре ли се разбират помежду си? Може би някой от роднините се мрази. Когато започнете да се задълбочавате в тези проблеми, потърсете признаци на злоупотреба или пренебрегване. Можете дори да отидете по-далеч и да отделите физическите от емоционалните фактори.

Съставете генограмата

Стъпка 11

Изберете шаблон за генограмата. Такива шаблони могат да бъдат намерени в интернет или нарисувани на ръка. Можете да закупите специална компютърна програма за създаване на генограма.

Стъпка 12

Използвайте стандартни икони на генограмата, за да посочите роднини и връзки (както нормални, така и прекъснати). Иконите са визуални индикации за информацията, която сте събрали по време на разговорите. Можете да рисувате тези знаци на ръка или като използвате функциите Draw или Shapes в Word. Мъжете са обозначени с квадрат. Ако искате да изобразите брак, поставете квадрата отляво. Жените са оградени с кръг. Ако искате да изобразите брак, поставете кръга отдясно. Една хоризонтална линия означава брак, а две наклонени черти означават развод или раздяла. Най-голямото дете трябва да бъде поставено в долния ляв ъгъл на семейството, а най-малкото в долния десен. Всички останали символи ви позволяват да изобразите семейни събития: бременност, спонтанен аборт, болести, смърт. Има и икона с диамант, която означава домашни любимци.

Стъпка 13

Подредете диаграмата въз основа на семейните връзки, така че най-старото поколение, което ви интересува, да е най-отгоре. Например, можете да започнете генограмата с баби и дядовци или дори с техните родители. Генограмите показват разнообразие от семейни връзки, както и определени модели или заболявания. Генограмите имат символи, които представляват взаимодействия като конфликт, интимност, отчуждение и т.н. Емоционалните връзки имат специални икони, които правят генограмата разбираема. Има и символи за сексуално и физическо насилие, както и психически и физически разстройства.

Стъпка 14

Търсете модели. Когато вашата генограма е готова, проучете я и потърсете модели. Има много наследствени програми или специални психологически тенденции, които стават видими в такава схема. Не правете прибързани заключения. Данните са полезни, но не трябва да се използват, за да се потвърди, че определено заболяване или психично разстройство се предава в семейството. Говорете със специалист и го помолете да анализира наследствеността.

Не правете заключения за мотивите на роднините въз основа на генограмата и не влизайте в конфликт, въоръжени с тази информация. е осъждайте роднини заради получената генограма. Преди да правите заключения, говорете с близки или психолог.

Ако опишете историята на едно семейство, моделите ще ви помогнат да разберете защо роднините са се преместили на друго място в миналото, каква връзка е съществувала между членовете на семейството. Освен това може да разберете за други роднини, които не са били официално признати от вашето семейство.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest