Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Човешкото Тяло»Йогийски дихателни техники

Йогийски дихателни техники

Йогийски дихателни техники
Снимка: RosZie/ pixabay.com

Дишането е самата същност на живота. То е първото нещо, което правим, когато влезем в този свят, и последното нещо, когато си тръгваме.

Начинът, по който дишаме, се влияе от нашето състояние на ума, а на свой ред нашите мисли и физиология могат да бъдат повлияни от нашето дишане.

Практиките за дълбоко дишане, препоръчани в напредналите йога тренировки, могат да имат положително въздействие върху нашата физиология - както на тялото, така и на ума.

В продължение на хиляди години йога и Аюрведа са използвали дихателни техники (пранаяма), за да поддържат, балансират и възстановяват физическото, умственото, емоционалното и духовното здраве. Това води до няколко физиологични ползи, постигнати чрез контрол на дишането.

Ползите от регулираната практика дълбоко йогийско дишане включват:

- Мускулна релаксация;

- Повишаване на енергийните нива;

- Намалени тревожност, депресия и стрес;

- По-ниско или стабилизирано кръвно налягане.

Многобройните ползи от правилното дишане в практиката на йога са довели до развитието на многобройни дихателни техники. Ето и някои от най-известните от тях:

Нади Шодхана или Алтернативно дишане през ноздрите

Йогийско дишане
Снимка: mooremeditation / pixabay.com

Йогийска практика, която веднага ви помага да се почувствате по-спокойни, когато се чувствате тревожни или възбудени.

Вдишайте дълбоко през лявата си ноздра, като държите дясната си ноздра затворена с десния палец. В кулминацията сменете ноздрите, като затворите лявата си ноздра и продължите да издишвате плавно през дясната ноздра. След като издишате напълно, продължете да вдишвате през дясната ноздра, като отново я затворите на върха на вдишването. Повдигнете пръста си от лявата ноздра и издишайте напълно. Продължете да редувате дишането си през всяка ноздра и практикувайте 3 до 5 минути. Уверете се, че дишането ви е без усилие и умът ви внимателно се фокусира върху притока и изтичането на дъха. Горното описание е версия за начинаещи на алтернативно дишане през ноздрите. По-усъвършенстваните версии включват регулирано дишане с определен брой за вдишване и издишване, както и задържане на дъха. Раджадхираджа системата на пранаяма е много напреднала практика, която съчетава алтернативно дишане през ноздрите с фокусиране върху определена чакра, докато повтаряте мантра.

Шийтали Кумбхака или охлаждащият дъх

Сгънете езика си по дължина и вдишайте дълбоко през гънката. Затворете устата си, задръжте дъха си, като броите до осем, и след това издишайте през носа. Продължете за осем вдишвания, поддържайте максимум осем минути. След това масажирайте болните части на тялото (както е предписано в йога терапията). Предимствата на този метод включват намалена питта (топлина) в областта на главата, шията и горната част на храносмилателния тракт. Противопоказен е при астма, бронхит и хроничен запек.

Сииткари Кумбхака или съскащият дъх

Тази практика има същите основни ефекти като метода шийтали. Вдишайте през носа, задръжте дъха си за осем секунди и издишайте през устата, като същевременно опрете с езикзъбите и издавате звука „ссс“ с езика си. В допълнение към намалената питта, ползите включват пречистване на сетивата. Противопоказанията са същите като при шийтали.

Чандра Бхедана или лунния дъх

Вдишайте през лявата ноздра и издишайте през дясната за минимум шест вдишвания и задръжте максимум десет минути. Този процес на охлаждане на дишането помага за намаляване на питта. Не трябва да се практикува от хора, които страдат от депресия, които имат психични разстройства, излишна слуз и бавно храносмилане.

Бхастрика или духащото дишане

Дихателни техники

Наричат тази техника йогийското кафе, защото действа много ободряващо. Затворете дясната ноздра и вдишайте двадесет бързи вдишвания през лявата ноздра - издуваме корема на вдишване, прибираме го на издишване. Повторете с още двадесет вдишвания през дясната ноздра, като държите лявата ноздра затворена. Продължете да правите двадесет вдишвания през двете ноздри. Този метод помага за привличането на прана (жизнената сила) в тялото и ума, като по този начин изчиства умствените, емоционалните и физически блокове.

Наричат тази техника йогийското кафе, защото действа много ободряващо. Друг вариант за изпълнение на бастрика е да свиете ръцете в лек юмрук пред раменете - вдишвайки, силно нагоре опънете ръцете и разперете пръстите, задръжте за секунда. Пуснете рязко надолу и издишайте през носа пак силно, като лактите леко удрят гръдния кош в страни.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest