Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Човешкото Тяло»Психосоматика - какво е

Психосоматика - какво е

Психосоматика - какво е

Хората започват да разбират, че връзката между тяло и душевни преживявания има съществено значение за болестите, които ни измъчват. Затова се появява психосоматиката, която изследва как психиката разболява тялото. Ето какво е психосоматика и как да работим с нейните постановки.

Същност на психосоматиката

Терминът идва от гръцките думи за душа и тяло и насочва към взаимодействието между поведението и телесните болести. Психосоматиката се занимава с влиянието на нашите страхове и емоции върху здравето ни.

Не съществува съмнение, че вътрешните преживявания, проблеми и чувства рефлектират в здравословен план. В основата на психосоматичните болести стои не стресът и конфликтите сами по себе си, а начинът, по който човек реагира на тези предизвикателства.

Традиционно симптомите се проявяват като разстройства в отделни органи, а не като проблем на функционирането на цялото тяло. За всичките си болести човек намира своите рационални обяснения и така изгражда своя картина на здравето си, която е субективна и се състои от неговите мисли, преживявания и поведение.

Определени черти на личността водят до проява на определени симптоми в тялото. Конфликтите на подсъзнателно ниво също могат да се разрешат чрез превръщането им в соматични симптоми, емоциите също.

Някои физически симптоми също може да се влошат от психически фактори като вечен стрес и непрестанна тревожност. Тези, които реагират със стомаха са уязвими пред язвата, при реакция чрез кръвното налягане опасността идва от хипертонията. Повишената активност на нервните импулси, изпратени от мозъка към различни части на тялото, са катализаторът на психосоматиката.

Фактори, влияещи върху психосоматичните болки

Основна роля върху психосоматичните симптоми играят:

- Личностните черти

- Генетичните или семейните влияния

- Биологичните фактори

- Заученото поведение при възпитанието

Една много широка гама от физически болки и състояния се влошава от психическите фактори. Това са кожните състояния, високото кръвно налягане, проблемите със сърцето. Дихателната и стомашно-чревната система също са сериозно засегнати.

Психосоматични болести

Засягането може да бъде леко или тежко, с ефект върху качеството на живота, нормалната работоспособност, чак до причиняване на физически и умствени увреждания.

Значение на психосоматиката за здравето

Често се смята, че психосоматичните състояния са въображаеми болести, породени само в ума на засегнатия човек. Всъщност психосоматичните състояния са напълно реални и изискват да се вземат предвид.

Стресът и хроничната депресия се изразяват като болест или болка. Някоя от телесните системи е отслабена и там най-вероятно ще се развие някоя болест, свързана със стреса.

Контрол над стреса

Начините за контролиране на състоянието включва разговори с хора, на които имаме доверие, участие в групи за подкрепа, използване на различни техники за релаксация, разкъсване на порочния кръг, в който сме попаднали, грижи за здравето чрез здравословна храна, билки и други добавки, отказване от неизпълними желания. Просто изпускане на парата по всички възможни начини. Работата с психотерапевти е начин за насочване на мислите в правилна посока.

Вижте също:

- 5 типа психологическа сила;

- Психологически практики за щастлив живот;

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest