Позитивната психология е клон на психологията, фокусиран върху силните страни на характера и поведението, които позволяват на индивидите да изградят живот със смисъл и цел, като преминат отвъд оцеляването към процъфтяването. Теоретиците и изследователите в тази област се стремят да идентифицират елементите на добрия живот. Те също така са предложили и тествали практики за подобряване на удовлетвореността от живота и благосъстоянието.
Върху какво се фокусира позитивната психология накратко
Позитивната психология се фокусира върху положителните събития и влияния в живота, включително:
- положителни преживявания като щастие, радост, вдъхновение и любов;
- положителни състояния и черти като благодарност, устойчивост и състрадание;
- позитивни институции – прилагане на позитивни принципи в цели организации и институции.
Като област позитивната психология отделя голямо внимание на мислене по теми като силни страни на характера, оптимизъм, удовлетворение от живота, щастие, благополучие, благодарност, състрадание (както и самосъчувствие), самочувствие и самоувереност, надежда.
Тези теми се изучават, за да се научи как да се помогне на хората да процъфтяват и да живеят най-добре.
Кой е бащата на позитивната психология
Мартин Селигман е изследовател с богат опит в психологията. Той е смятан за бащата на позитивната психология.
Ако никога досега не сте чували за движението на позитивната психология, все пак може да сте чули името му в даден момент. Изследванията на Селигман през 60-те и 70-те години полагат основите на добре известната психологическа теория за заучената безпомощност.
Тази теория, която е подкрепена от десетилетия изследвания, обяснява как хората и животните могат да се научат да стават безпомощни и да чувстват, че са загубили контрол над това, което им се случва.
Селигман свързва този феномен с депресията, като отбелязва, че много хора, страдащи от депресия, също се чувстват безпомощни. Работата му по темата предоставя вдъхновение, идеи и доказателства в подкрепа на много лечения за депресивни симптоми, както и стратегии за предотвратяване на депресия.
Въпреки че това е достатъчно впечатляващо само по себе си, Селигман знаел, че има още какво да предложи на психологическата общност и на света като цяло - по-специално повече работа върху положителното, повдигащото и вдъхновяващото. След като си създава име с концепцията за научена безпомощност, той насочва вниманието си към други черти, характеристики и перспективи, които могат да бъдат научени.
Той намира търсеното в издръжливостта и се научава на оптимизъм, констатации, които станали основа за неговите широко администрирани програми за издръжливост за деца и членове на армията, наред с други.
Селигман се разочарова от прекалено тесния фокус на психологията върху негативното. Толкова много внимание бива отделено на психичните заболявания, анормалната психология, травмата, страданието и болката и сравнително малко внимание бива отделено на щастието, благополучието, изключителността, силните страни и процъфтяването.
Когато е избран за президент на Американската асоциация на психолозите през 1998 г., той се възползва от възможността да промени посоката на полето от тази влиятелна позиция. Предлага ново подполе на психологията с фокус върху това, което дава живот, а не върху това, което изчерпва живота. Основополагащият документ на тази нова област, позитивната психология, е публикуван през 2000 г. от Селигман и „бащата-основател“ на потока, Михали Чиксентмихали.
От 2000 г. насам призивът на Селигман за по-голям фокус върху положителното в живота е възприет от хиляди изследователи по целия свят, провокирайки десетки хиляди изследвания върху положителните явления и създавайки база за прилагане на положителните принципи към коучинга, преподаването, взаимоотношенията, работното място и всяка друга сфера на живота.
Ползи от позитивната психология
Начинанието на Селигман прави същинска революция в психологията и става изключително успешно.
Изобилието от проекти и документи по положителни теми предоставя огромно хранилище от знания за това как да насърчаваме себе си и хората около нас да живеят възможно най-добрия живот.
Би било невъзможно да се изброят всички предимства на позитивната психология, но ще се опитаме да дадем изчерпателен преглед на някои от най-въздействащите и влиятелни резултати от практикуването на позитивна психология.
Като цяло, най-голямата потенциална полза от позитивната психология е, че ни учи на силата да променяме собствената си перспектива.
Това е фокусът на много техники, упражнения и дори цели програми, базирани на позитивната психология, защото относително малка промяна в нечия перспектива може да доведе до изумителни промени в благосъстоянието и качеството на живот. Инжектирането на малко повече оптимизъм и благодарност в живота ви е просто действие, което може да ви даде радикално по-положителен възглед за живота.
Разбира се, нито един уважаван позитивен психолог не би ви казал да мислите, да действате и да се фокусирате САМО върху положителното в живота – балансът е важен. Позитивната психология не е създадена, за да замени традиционната психология, а за да я допълни с положително пристрастие, което е също толкова силно, колкото отрицателното пристрастие на психологията през последните няколко десетилетия.
Идеи на позитивната психология
Позитивната психология учи как да използваме силата на промяната на собствената перспектива, за да увеличим максимално потенциала за щастие в много от нашите ежедневни поведения. Например, в последното десетилетие са обособени следните основни идеи на позитивната психология:
1. Хората доста надценяват влиянието на парите върху щастието. Има известно влияние, но не толкова, колкото си мислим, така че по-малкото фокусиране върху придобиването на богатство вероятно ще ви направи по-щастливи;
2. Харченето на пари за преживявания осигурява по-голям тласък на щастието, отколкото харченето на пари за материални притежания;
3. Благодарността има голям принос за щастието в живота, което предполага, че колкото повече култивираме благодарност, толкова по-щастливи ще бъдем;
4. Окситоцинът може да провокира по-голямо доверие, емпатия и морал у хората, което означава, че даването на прегръдки или други прояви на физическа привързаност може да ви даде голям тласък на цялостното ви благосъстояние;
5. Тези, които умишлено култивират положително настроение, за да съответства на външната емоция, която трябва да покажат (т.е. в емоционален труд), се възползват от по-истински опит в положителното настроение. С други думи, „поставянето на щастливо лице“ няма непременно да ви накара да се почувствате по-щастливи, но полагането на малко усилия вероятно ще го направи;
6. Щастието е заразно. Хората с щастливи приятели и близки са по-склонни да бъдат щастливи в бъдеще;
7. Хората, които извършват добри действия към другите, не само получават тласък в благосъстоянието си, но и са по-приети от своите връстници;
8. Доброволческото време за кауза, в която вярвате, подобрява вашето благосъстояние и удовлетворение от живота и дори може да намали симптомите на депресия;
9. Харченето на пари за други хора води до по-голямо щастие за даващия.
Позитивната психология също се поддава на подобрения на работното място. Проучвания от областта са установили, че:
- положителните емоции повишават продуктивността;
- положителните емоции на работното място са заразни, което означава, че един положителен човек или екип може да има вълнообразен ефект, който се простира през цялата организация;
- малките и прости действия могат да окажат голямо влияние върху нашето щастие, което означава, че не е нужно много, за да насърчите работното си място да стане по-щастливо и по-позитивно място.
Как позитивната психология е различна от останалата част от психологията
Въпреки че има много припокривания, позитивната психология е описана като различна от другите области на психологията поради нейния основен интерес към идентифицирането и изграждането на умствени активи за разлика от справянето със слабостите и проблемите.
Как се прилага позитивната психология
Идентифицирането на силните страни на характера (като смелост, човечност или справедливост) се счита за важна стъпка по пътя към добрия и смислен живот, предвиден от позитивните психолози. Има и положителни психологически практики, които човек може да опита у дома, за да насърчи благосъстоянието. Например, упражненията за благодарност са изследвани от психолози като начин за увеличаване на щастието с течение на времето. Те включват прости действия като записването всеки ден на три неща, за които човек е благодарен.
Въпреки че фокусът на положителната психология е върху щастието и удовлетворението, важно е да се разбере, че това не означава, че хората се съветват да отблъскват отрицателните си емоции напълно. Хората, които процъфтяват, правят място в живота си за такива неизбежни състояния на ума.
Какви са някои от предимствата на позитивната психология
Практики, свързани с позитивната психология, като интервенциите на благодарност могат да повишат социалното и емоционалното благополучие, сочат проучвания. Позитивната психология също така доведе до изследвания за това как развиването на определени силни страни на характера, положителни емоции и други качества, като чувство за смисъл и цел в живота, може да допринесе за положителни резултати в живота.
Защо значението и целта са важни
Установено е, че мерките за смисъла на живота са свързани с други положителни резултати от живота. Например, изследванията показват, че по-възрастните хора, които смятат живота си за полезен, обикновено имат по-добро физическо и психическо здраве. Други проучвания предполагат потенциални ползи за благосъстоянието от чувството за цел в живота.
Какви са някои критики към позитивната психология
Сред критиките на позитивната психология са, че тя се е съсредоточила върху положителните преживявания за сметка на основните „негативни“ такива и че някои понятия (като силните страни на характера ) може да не са достатъчно добре дефинирани или да опишат отново съществуващите научни концепции.
Коментари