Тъмната психология се свързва с изкуството и науката за манипулация и контрол на ума. Докато психологията изучава човешкото поведение и основно нашите мисли, действия и взаимодействия, така наречената "тъмна психология" изучава вид поведенчески модел, чрез който хората използват тактики на мотивация, убеждаване, манипулация и принуда, за да получат от другите това, което искат.
В психологията съществува терминът „тъмна триада”, който е тясно свързан с така наречената „тъмна психология”. Тъмната триада е комбинираното име на три патологични състояния: нарцисизъм, психопатия и макиавелизъм (манипулация на другите). Понякога тези качества се прибавя и битов садизъм. Този модел се нарича "тъмна тетрада".
Днес някои психолози смятат, че въпреки че нарцисизмът, психопатията и макиавелизмът имат индивидуални характеристики, всички те имат общо ядро - незачитане на интересите и чувствата на другите.
Важното е, че един и същ човек може да бъде надарен както с чертите само на нарцисист или психопат, така и с всички качества, характерни за представителите на тъмната триада на личността, тъй като в много точки те са в контакт помежду си.
Трябва да се отбележи, че макар в психологията тъмната триада да се счита за патология, в ежедневието тези хора могат да постигнат изключителен успех, именно поради наличието на горните характеристики.
С прости думи, макиавелистите често израстват в успешни лидери благодарение на пълната им липса на емпатия и феноменалната им способност да манипулират други хора, а нарцисистите са толкова егоцентрични, че ще изскочат от кожата си, само за да станат по-добри от другите в тяхната позиция.
Психопатия
Психопатията (антисоциално личностно разстройство) понякога се нарича най-тъмната от чертите на триадата - поради неспособността за съчувствие, проблемите със самоконтрола и незачитането на правилата, човек причинява много вреда на другите. Психопатите са патологични лъжци и техните отношения с хората се основават на манипулация и експлоатация. Те са неспособни на грижа и съчувствие към другите, дори не се притесняват, че могат да бъдат хванати в лъжа.
Макиавелизъм
Тази черта на хората преди всичко характеризира желанието им да постигнат целите си, без да мислят за последствията. Носи името на Николо Макиавели, италиански мислител от 16-ти век. Той вярвал, че истинският владетел може да постигне това, което иска, само с помощта на измама, хитрост и манипулация. Макиавелизмът също се свързва големи амбиции. Хора с преобладаване на тази черта са способни на изграждане на дългосрочни планове и адекватна оценка на рисковете.
Нарцисизъм
Нарцисизмът е нездравословно самолюбие и арогантност към другите.
Нарцистичните хора вярват, че техните интереси са по-важни от другите и нуждите трябва да бъдат удовлетворени първо. Те искрено вярват, че са с глава над всички останали. Също така, нарцисистите не могат спокойно и адекватно да реагират на критика, не правят компромиси, не обръщат внимание на желанията на другите.
Поради това те трудно създават приятели и поддържат връзки. И това ги прави самотни. На първата среща нарцисистите може да изглеждат доста мили хора. Но всъщност те презират всички, освен себе си, и доста скоро това излиза наяве.
Коментари