Ако не знаете какво е дневник на благодарността – нещо много полезно, което ще ви помогне да израстете духовно и ще ви е полезен за още много други неща.
Откъде да започнете да водите дневник на благодарността?
Може да си водите дигитален дневник – да пишете в компютър, таблета или телефона, или да си направите традиционен – да записвате на ръка с писалка в тетрадка. И двата варианти са добри, но ние препоръчваме да се насочите към традиционното писане.
Причините са няколко. От една страна, ще може да виждате в удобен формат записаното от вас, да разлиствате напред и назад по всяко време, да носите дневника навсякъде с вас, да сте независими от батерия и електричество, а най-вече да може да лепите вътре разни неща и да рисувате с моливи.
Последното е много полезно за онагледяване на това, което искате да запишете, и за акцентиране върху определени неща чрез цвят или изображение – така много по-въздействащо се изразяват мисли и емоции.
От друга страна, като пишете с ръка, отделяте повече време и старание на мислите си, имате време да ги осмислите и изразите по-добре, а също – стимулирате различни участъци от мозъка, които отговарят за изобразяването на графични елементи с ръка, но и развиват други качества.
Ако се спрете на ръчно писане, изберете хубава тетрадка, която да ви привлича и да ви е удобна. Може би твърди корици е по-добрият вариант, а форматът нека е малък и удобен за носене. Снабдете се с моливчета, цветни писалки и маркерчета – те не са задължителни, но ще са ви от полза. Вече може да започвате!
Какво да пиша в дневника на благодарността
В дневника на благодарността ще записвате всичко, което ви кара да се чувствате благодарни, или което смятате, че трябва да ви прави благодарни. Например – ако сте получили прекрасни подаръци за рождения си ден, може да изразите всичко това във вашата специална тетрадка (или файл). Ако в заведението са ви почерпили с бонус бисквитки, също е повод за благодарност. Ако някой ви е подал ръка, да се качите в претъпкания автобус и ви е помогнал да намерите място – ето още едно нещо, което да запишете и за което да благодарите.
Може да записвате всеки ден на края на деня нещата, които сте получили и за които сте благодарни, както и да пишете в различни часове от деня – винаги, когато се почувствате благодарни.
Оглеждайте се внимателно за неща, които заслужават благодарност. Може първоначално да не виждате някои от тях, защото ги смятате за даденост. Например –когато сте станали сутринта и е имало чудесна закуска, приготвена току-що от майка ви. Или партньорът ви е загърнал с неговата дреха, за да не настинете. Или баща ви е прибрал обувките ви под навеса, за да не е намокрят от дъжда. И още милиард подобни случки. Именно жестовете на близките ни остават най-неоценени, защото не винаги ги забелязваме. А те заслужават голяма благодарност.
Неща, които са много значими за вас или са ви разтърсили истински, може да записвате с големи букви, оцветени във ваш любим цвят. Добавяйте по някоя рисунка или лепете картинки и стикери, които да помагат да се изразявате по-добре, а след време като погледнете – да ви напомнят случката още по-ясно.
Какво ще ни донесе дневникът на благодарността
Със сигурност ще ви стимулира да изпитвате повече благодарност към света около вас и околните. Ще ви помогне да виждате неща, които получавате и за които е хубаво да казвате Благодаря.
Дневникът на благодарността е начин да подредите мислите си за даването и получаването, за подкрепата и помощта, за споделянето и разбирането. Така по-ясно ще започнете да ги различавате и да разбирате, че ги има.
А това ще ви прави по-щастливи. Ще разберете, че имате много повече, отколкото сте си мислили досега. И ще ви научи да благодарите не само за материалните дарове, но и за моралните, които са най-ценни.
Коментари