Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Духовното»Мантра медитация

Мантра медитация

Мантра медитация

От всички форми на медитация мантруването (мантра медитация) е може би най-лесно за изпълнение и много бързо води до резултати.

Както при останалите медитативни практики, и тук целта е постигане на равновесие, мир, хармония, баланс, спокойствие, ясен и концентриран ум.

Как се изпълнява мантра медитацията

Тя е лесна за изпълнение, тъй като не се изискват никакви допълнителни средства и условия, нито пък специални възможности. Представлява многократно повтаряне на определена фраза или звуци, като това трябва да става равномерно и с монотонен глас. Целта е да се концентрираме върху думите или звуците, както и върху повтарянето им много пъти по един и същи начин. Доказано е, че такава практика постепенно успокоява напрегнатата мисъл, откъсва ума от напрежението, намалява нивото на стреса и ни прави по-балансирани. Това помага да постигаме по-добри резултати и да се справяме по-успешно с ежедневните си занимания.

Хубаво е мантра медитацията да се прави в спокойна обстановка, в изолация и тишина, за да се постигне максимално самовглъбение. Но при нужда и когато сме напрегнати, може да се практикува буквално навсякъде. При това не е нужно да повтаряте на глас мантрата, дори напротив - трябва да я казвате само наум и без да мърдате устните.

Примерни мантри

Мантра медитация

Мантра се нарича фразата или звуците, които избирате да повтаряте по време на медитацията. Много популярна мантра е звукосъчетанието „ом“ или „аум“. То е от източните практики и е известно с могъщата си способност бързо да успокоява и балансира ума. Освен това е достатъчно кратко и лесно, за да бъде запомнено от всекиго без усилия. В хиндуизма при мантра медитация с „Ом“ или друга фраза повторенията са 108 пъти.

Може обаче да използвате и дума по избор, като е хубаво тя да е позитивна и да вярвате в нея. Например „Бог“, „вяра“, „алилуя“ или нещо подобно. Може да изберете и думата „едно“, която по същество е сравнително неутрална като религиозен заряд.

По-дългите фрази изискват повече усилия и затова може да започнете да ги въвеждате на по-късен етап от практикуването на мантра медитация. Нека отново това да са позитивни послания, утвърждения или фрази от молитва. Например „Бог е с мен“, „Аз вярвам“, „Аз мога“, „Всичко е под контрол“, „Господ ме закриля“.

Когато мантрата има подобен смисъл, мантруването не само хармонизира и успокоява, но и носи вяра и стабилност. Популярни и сравнително кратки мантри от източните вярвания са „ом намах шивая“ и „ом мани падме хум“.

Още съвети за мантра медитация

Както казахме, практикувайте мантра медитацията винаги, когато имате нужда от духовна подкрепа, спокойствие, баланс. Но най-добре е да си определите някакъв удобен за вас час, в който всекидневно да изпълнявате мантруване. Осигурете си спокойна зона, така че никой да не ви безпокои. Дори 10 минути са достатъчни, за да направите практиката.

Задайте си определен брой повторения, които трябва да направите на вашата мантра. Нека това е символично и важно за вас число. Ако искате да не се обърквате в броенето, използвайте броеница със съответния брой мъниста. Всъщност точно това е едно от основните предназначения на броениците – да отброяват броя на повторенията на мантрата или свещената дума (фраза).

Индийските и будистките броеници обикновено са със 108 мъниста – точно толкова, колкото са и повторенията на мантрата според техните вярвания. В християнството броениците са с различен брой, но много често имат 33 мъниста. Има и други видове броеници – купете си някоя, която отговаря на вярванията ви и има подходящ брой мъниста за вас. Ако искате, може и сами да си направите броеница с толкова мъниста, колкото решите вие.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest