Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Духовното»Визуализираща медитация

Визуализираща медитация

Визуализираща медитация

Какво е визуализираща медитация? Това е идеален начин за постигане на мир, спокойствие и релакс. Алтернатива е на стандартната медитация, при която се използва концентрация върху обект или звук. За разлика от тези варианти, при които се ползва зрението или слуха (или пък и двете в комбинация), визуализиращата медитация разчита на въображението и способността да „виждаме“ картини в съзнанието ни.

Тук няма значение дали говорим за реални или напълно измислени сцени – въпросът е да се визуализира образ, който може да е достатъчно наситен и колоритен, че да ни създаде съответното усещане.

За кого е подходяща визуализиращата медитация

Тя е идеална за хора, които имат по-силна фантазия и въображение. Ако можете много ясно да си представяте някакви неща визуално, ако сте склонни да „виждате“ нещата мислено, а след това да ги създавате, ако имате често сънища или дори видения – тази форма на медитация е точно за вас.

Не само този тип хора обаче имат привилегията да практикуват визуализираща медитация. Тя е за всички – просто на някои ще им се наложи да положат повече усилия, за да се концентрират и да имат добри резултати. Освен това самият метод се препоръчва много повече пред други медитативни практики при определени проблеми. Например:

- Когато действителността, в която живеете, не ви удовлетворява и искате да визуализирате друга действителност, която ви зарежда;

- Когато искате да сугестирате нещо на визуално ниво – да си самовнушите нещо, към което се стремите, което искате да постигнете и което е ваша цел;

- Когато искате да преодолеете раздяла или травма от миналото – тогава във визуализацията може да се включват хора или ситуации, които са ви травмирали.

Как се практикува визуализиращата медитация

Визуализaция по време намедитация

В основата на тази практика стои идеята да си представяте нещо. Това „нещо“ може да бъде място, обект, преживяване, движение, пътуване, среща, разговор и какво ли още не. Може да си представяте също нереални неща – например как летите и размахвате криле или как пътувате в космическото пространство, както и че сте някакво животно например. Възможно е също да визуализирате напълно действителна ситуация от миналото, но и хипотетична случка от бъдещето. Въобще – може да включите в практиката визуализация на практически всичко.

Важно е обаче да опитате да сте възможно най-концентрирани, когато създавате вашата визуализация и да се стремите към максимално изграждане на картина. Първоначално няма да „виждате“ много неща във вашата представа, освен ако не сте много добри в това. Ще имате по-малко детайли и ще ви е по-трудно да задължите вниманието си върху представата. Постепенно с времето ще започнете да визуализирате повече детайли, да „усещате“ миризми, да „чувате“ звуци. Визуализациите ще станат по-дълготрайни и ярки и ще носят по-силно усещане.

Не се притеснявайте, ако този процес се случва бавно при вас – важно е да сте упорити и да не се отказвате. Също така не се притеснявайте, ако не виждате ясно картини или образи. Това понякога действително става, но в повечето случаи говорим за усещане за образ или други усещания, а не за буквално виждане.

Има ли някакви по-специални методи на визуализиращата медитация

Да, всъщност има различни начини тя да се практикува.

Най-добрият вариант, който има и най-силен ефект, е визуализиращата медитация да бъде водена. Т.е. ръководена от друг човек, който да ви казва какво да правите, какво да си представяте и да ви „води“ буквално по пътя на визуализацията. Това може да стане „на живо“ – човекът да присъства до вас, но и да се случи на запис или от разстояние – да слушате гласа чрез някакво техническо устройство. И двата варианта са добри. Изберете този, който е най-възможен и приятен за вас.

Освен това тази медитация може се провежда под звуков съпровод за по-ясно представяне на образите. Това най-често са специфични звуци – камбани, дъжд, пеене на щурци, ромолене на поточе, вълни на море и т.н. Може обаче и да е някаква мелодия в различен ритъм и с преобладаващо звучене на определен инструмент – например барабани. Възможно е и да се случва в пълна тишина.

Ако няма възможност да изпълнявате ръководена визуализация, може сами да практикувате подобна медитация. Важно е обаче да сте добре подготвени, да имате достатъчно информация и да знаете какво искате да постигнете.

Повечето медитации с визуализация имат различни цели, според които се подбира и начина на провеждане.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest