В много форми на медитация се прилага концентрация върху някакъв обект – върху пламък на свещ, върху някаква визуализация, върху гласа на гуру и др.
По-често дори вниманието се насочва към вътрешни усещания, към тялото, към осъзнаване на пространството, като обичайно това се случва в пълна тишина.
При звуковата медитация е точно обратното – практиката се осъществява на фона на звуци, които предизвикат медитативно преживяване.
Защо звукова медитация?
Това е много силна форма на медитация, при която се използва не само съсредоточаването върху определен звук, но и вибрацията, която се създава чрез произнасянето му.
Смята се, че вибрирането от някои звуци дори е лечебно, въздейства директно на клетките на тялото, като помага на работата им и ги връща в нормално функциониране, ако се намират в някакъв асинхрон или работят на грешна вибрация.
Важно е да се подберат такива звуци за звуковата медитация, които да действат успокояващо, зареждащо, омиротворяващо, хармонизиращо и са в синхрон със собствените ни енергии.
Звуковата медитация може да бъде с малка продължителност – няколко минути, или пък да е много по-дълга, продължавайки цял час например. Може да се прави с различни по сила и честота звуци, но се смята, че най-подходящи за успокоение и насочване навътре са ниските тонове, възпроизведени не особено силно.
Медитация върху думи
Един от най-популярните методи на звукова медитация е мантра медитацията. Необходимо е да намерите удобна поза – най-добре лотос, но не е задължително, след което да затворите очи, да се насочите вътре в себе си и да започнете да повтаряте на глас (със звук) избрана от вас мантра.
Това може да е кратката и много мощна мантра Ом (Аум) или някоя по-дълга мантра – Ом Намах Шивая например. Може обаче и да е Амин или Алелуя (от християнството), Ом Мани Падме Хум (от будизма) или просто думата „Бог“, както и която и да било друга дума или изречение, което ви успокоява. Звуците се повтарят с монотонен глас или монотонен напев, защото така съзнанието по-лесно се успокоява и влиза в медитативно състояние.
Алтернатива е да слушате думите, върху които искате да медитирате, на запис или на живо, но произнасяни от друг човек. Така ще може да се концентрирате върху гласа и словото, без да се напрягате самите вие.
Медитация върху звуци
Много популярни за звукова медитация звуци са камбанен звън, гонг, купи за медитация. Чрез тези специални инструменти може да се създават поредица от звуци, които да ви въведат постепенно в медитативно състояние. Обикновено се произвеждат ритмични, повтарящи се звуци, между които има пауза, позволяваща постепенното „отшумяване“, „заглъхване“ на звука.
Други много силни звуци, използвани при звуковата терапия, са звученето на барабан или други ударни инструменти. Те обикновено са на по-ниски честоти и това е много добър избор на звук. Освен това създават мощни вибрации, които директно въздействат върху тялото на физическо ниво. Може медитиращият сам да ги създава чрез някакъв инструмент или само да ги слуша. Вторият вариант е по-отпускащ, докато първият обикновено е по-енергизиращ.
Медитация върху звуци от природата е друга много силна и любима на мнозина медитация. Обикновено се полвза запис с поредица от природни звуци, тъй като е трудно точно в момента, в който искаме да медитираме, природата да ни предостави точно такова изобилие от подходящи звуци. Дъжд, море, вълни, поточе, гръмотевици, щурчета и пеене на птички са най-честите звуци за медитация от този тип.
Коментари