Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Моето Аз»Как да бъдем толерантни?

Как да бъдем толерантни?

как да бъдем толерантни

От време на време може да изпаднете в ситуация, в която ви е трудно да понасяте чужди думи, действия или дори присъствие. Опитайте се да разберете какво стои зад това ваше чувство за всеки отделен човек и избягвайте личните пререкания.

Можете да се опитате да развиете по-толерантно отношение към хората, като изучавате различни съдби, развивате самочувствие и развивате способността да оценявате различията. Нека разгледаме как да развиете своята толерантност.

Толерантност към другите в трудни ситуации

Опитайте се да съчувствате. Полагането на съзнателни усилия да бъдете съпричастни и да се опитате да видите ситуацията през очите на този човек е добра първа стъпка в това да се научите да бъдете толерантни. Може да имате много различен произход и различни преживявания, така че това, което може да изглежда очевидно за вас, може да е странно или чуждо за друг човек.

Поискайте обяснения на думи или действия. Ако разговаряте с човек и чуете от него нещо, което ви е трудно да приемете, можете да се опитате да разберете неговата гледна точка, без да проявявате агресия или нетърпимост. Опитайте се да разберете гледната точка на другия човек възможно най-добре, като му задавате въпроси. Имайте предвид, че толерантността не означава приемане на неприемливо поведение.

Игнорирайте различията между вас. Един от начините за разрешаване на трудна ситуация е просто да игнорирате различията между вас. Това е по-негативен начин да проявите толерантност, отколкото да се опитвате да разберете и оцените различен от вашия възглед за света, но в някои случаи може да бъде полезен. По този начин можете да избегнете определени теми в разговор или бързо да смените темата, ако е необходимо.

Използвайте изречения, които започват с „аз“, а не с „ти“. Ако ви е трудно да се държите цивилизовано с някого, този подход ще ви помогне да избегнете обвинения или грешни предположения за вашия събеседник. За да направите това, има проста техника за формулиране на мисли: започнете с „аз“, а не с „ти“.

По този начин вие също така ще намалите нивото на враждебност към вас от другия човек и вие самите можете да бъдете по-отворени към гледната точка на опонента. Например, ако обсъждате решението на училище да предостави контрацептиви на тийнейджъри, може да кажете: „Аз мисля, че решението не е много разумно.“ вместо "Как можахте да допуснете такова глупаво решение.". Това е начин да бъдете достатъчно търпеливи, за да изразите мнението си.

Обърнете внимание на темата за конфликта. Ако смятате, че е твърде трудно да съчувствате или игнорирате темата на конфликта и толерирате мнението на другия човек извън вашите сили, трябва да се обърнете директно към темата на конфликта, за да стигнете до някакъв вид разрешение на ситуацията. Ако сте добри приятели и не искате тази тема да развали връзката ви, трябва да положите усилия да намерите решение заедно.

Всеки, който по някакъв начин е въвлечен в ситуацията, трябва да положи усилия и да вземе активно участие в разрешаването на конфликта. Трябва да обсъдите как в подобна ситуация ще стоят нещата от двете гледни точки. Можете да започнете с изявление за това как виждате идеалната ситуация и след това да дадете възможност на другия човек да направи същото. Тогава ще можете постепенно да разговаряте и да вземете предвид и двете гледни точки, като по този начин ще уважите различията във вашите мнения.

Развийте по-толерантен поглед към света

Оценявайте разликите. Важна част от развитието на по-толерантни нагласи е да развиете способността да възприемате и оценявате различията. Хората, които оценяват различията, са склонни да бъдат по-толерантни към другите и много по-малко стресирани от неяснота или несигурност.

развиване на толерантност

Нетърпимостта може лесно и просто да опрости и стесни този сложен и постоянно променящ се свят, защото е по-лесно да го възприеме, без да обръща внимание на различията и сложностите. С придобиването на по-отворен поглед към света и желанието да се учите от тези, които принадлежат към различна култура и имат различни представи за живота, ставате по-толерантен човек.

Научете се да приемате несигурността. Според изследванията нетолерантността към двусмислието или неспособността за възприемане на несигурността са ключови черти на най-малко толерантните хора. Изследванията на национално ниво показват, че страните, в които хората са по-възприемчиви към ситуации на несигурност, показват по-добро приемане на несъгласието, толерантност към отклонения, поемане на повече риск и по-положително отношение към хората като цяло. Можете да опитате да развиете податливостта си към несигурност, като се опитате да мислите повече за отговорите, отколкото за въпросите.

Изучавайте хора и други култури. Добър начин да станете по-толерантен човек е да изследвате по-задълбочено различията в културите и възгледите на различните хора. Често хората показват липса на толерантност към другите, защото се чувстват неудобно и несигурни относно това, което се случва, какво говори този човек или какво прави.

Отделете време да изследвате други култури и светогледи. Не се страхувайте да задавате въпроси, но винаги го правете учтиво и с уважение. Например, можете да изследвате различни начини за отбелязване на значими събития в живота.

Анализирайте как ви кара да се чувствате непоносимостта. Като разберете контекста и корените на вашите нетолерантни чувства, ще се научите да ги разпознавате и дори да се справяте с тях. Помислете за моменти, когато сте критикували остро други хора. Може би сте възпитавани с идеята, че има второразредни хора, или може би сте имали негативен опит? Анализирайте откъде идват негативните чувства във вас към определена група хора.

Например може да сте израснали в семейство, в което е било обичайно да се говори унизително за хората от определена раса или религия. Или сте имали негативен опит с човек от различна раса или религия и този опит е формирал основата на вашите представи за такива хора.

Култивирайте здраво самочувствие. Понякога хората, които страдат от ниско самочувствие или лошо мнение за себе си, показват особена неприязън към другите. Това отхвърляне е просто отражение на това как се чувстват за себе си. Ако се чувствате уверени и сигурни, ще ви бъде по-лесно да бъдете толерантни към другите хора.

Научете се да мислите за трудни въпроси. Един интересен начин да развиете толерантност е да се упражнявате да мислите по теми, които мразите. Това е техника, използвана от психолози и е много ефективна при справяне с непоносимостта. Тази техника се основава на принципа, че задържането на мисъл по трудна тема не е лесно само по себе си, така че като научите това, вие също ще научите как да се справяте с трудни ситуации.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest