Информацията е сила... освен ако нямате парализа за анализ.
Изборът на филм не трябва да отнема два часа, а решението как да напишете от имейл може да бъде бързо. Но ако обмислите всеки уместен детайл за всяко ежедневно решение, може да станете уморени и дори парализирани, неспособни да направите избор.
Ако често изпитвате парализа на анализа, когато претегляте възможностите си, чувствате се толкова затрупани от информация и значение, че напълно се отказвате, време е да оцените източника на прекомерното си мислене.
Какво представлява парализата от анализи
Парализата от анализи е, когато прекомерно анализирате ситуация и се чувствате толкова затрупани с информация, че не можете да вземете решение. Понякога трябва да имате предвид твърде много детайли, а друг път тежестта на правилния избор ви изтощава.
Основна причина за парализата от анализи е прекаленото мислене. Това включва обмисляне на минали събития, най-лошите сценарии и потенциални бъдещи резултати. Безпокойството също може да ви обездвижи, така че да не можете да изпълнявате ежедневните задачи или да вземате решения. Редица проучвания показват, че проблемите с психичното здраве като депресията са честа причина за парализа от анализи.
Има три последствия от парализа от анализите. Когато мислите прекалено много, прекарвате толкова много време в обмисляне на ситуация, че мозъкът ви се чувства разбъркан и блокира. Това изтощително преживяване може да бъде стресиращо и да повлияе негативно на вашето психично здраве.
Три последствия от честата нерешителност
- Умора от вземане на решения: Непрекъснатите затруднения при вземане на решения се натрупват с времето. Прекомерното изразходване на енергия за вземане на едно решение може да стимулира умствена умора, която пречи на концентрацията, повишава нивата на стрес и причинява прегаряне. И прекаленото мислене при взаимодействие с другите може да причини безпокойство и да замъгли когнитивната функция, което възпрепятства способността ви да изпълнявате;
- Пропуснати възможности: Поемането на риск, самоувереността и постоянството са ценни меки умения за всяка роля. А продължителната нерешителност вероятно ще навреди на имиджа ви. Липсата на доверие във вашия опит и набор от умения може да обезсърчи колеги, клиенти и мениджъри да се обърнат към вас с ценни възможности;
- Намалена креативност: Креативните и новаторски идеи, които са в разрез със зърното, изискват поемане на рискове. Прекомерното анализиране на всяка потенциална дупка в решение може да ви убеди да изхвърлите отлични опции, които биха могли да повлияят положително на вашата кариерна траектория.
9 съвета за преодоляване на парализата на анализа
Без значение какво причинява вашата умора от анализи – безпокойство, прекомерно мислене, работен натиск – ето девет начина да се научите да преодолявате парализата на анализа и уверено да правите избор.
1. Намерете източника
Определете кога сте склонни да анализирате прекалено много и защо. Разбирането на това, което причинява парализата на вашия анализ, ви гарантира, че можете да създадете добре информирана и ефективна стратегия за борба с нея. Бихте могли да напишете типовете решения, които ви изтощават, или да поговорите с любим човек, за да разберете тяхната гледна точка относно вашето колебание. По време на тази фаза на саморефлексия обърнете внимание на физическите и емоционални симптоми като преживени мисли, ускорен пулс и невъзможност за сън. Първоначално може да не знаете, че изпитвате парализа на анализа, но забелязването на тези знаци ви предлага повече самосъзнание по отношение на вашите симптоми.
2. Създайте дистанция
След като определите вашите причини и симптоми, създайте дистанция между себе си и всякакви причини – като стрес на работа или угодничество на хората – и отделете лично пространство, когато забележите признаци, изникващи в тялото и ума ви. Може да тренирате, да практикувате внимателно дишане или да преминете към друга работна задача, която не изисква толкова много умствена енергия. Върнете се, когато можете да атакувате решението със свежа и спокойна перспектива.
3. Помолете за помощ
Огледайте се около себе си - някой, когото познавате, взема ли лесни и бързи решения? Това са бързи, самоуверени избори, базирани само на най-уместните факти и това, което някой смята за правилно, а не всички „Ами ако? “ и външна информация. Намерете някой, който прави избори по начин, на който се възхищавате, и помолете за насоки. Може би медитират пет минути, преди да решат, или се доверяват на интуицията и опита си. Те могат да предложат съвети и прозрения, които ще ви помогнат да подобрите процеса на вземане на решения.
4. Поставете краен срок
Определянето на времето, което можете да обсъждате, ви гарантира, че няма да отлагате избора си или да се мислите за объркване и умора. Можете да си позволите да направите списък с плюсове и минуси за пет минути и след това да дебатирате още пет, преди да решите. Или може би сте избрали да отидете на джогинг или на йога с намерението да вземете решение след тренировка. Така или иначе, трябва да спазите крайния си срок и да предприемете действия.
5. Не прекалявайте с изследванията
Някои изследвания са от решаващо значение за вземане на добре информирани решения, като например как да се изпълни стратегия за социални медии или да се създаде по-добра ценова структура. Но трябва да зададете ограничения, за да не се чувствате бомбардирани с данни и опции. Помислете за определяне на крайни срокове за разпределяне на информация и количествени ограничения за това, което можете да съберете. Тези ограничения ще ви помогнат да стесните подробностите, от които действително се нуждаете, за да направите своя избор.
6. Практикувайте бързо вземане на решения
Можете бързо да вземате повечето ежедневни решения. Но една-единствена колеблива пауза е достатъчно време, за да наводните мозъка си с опции и „Ами ако? “ Вместо това опитайте правилото за пет секунди, при което броите обратно от пет и след това действайте, без да се допуска колебание.
Идеални сценарии за бързо, инстинктивно вземане на решения:
- Какво да опаковам за обяд;
- Вашето работно облекло;
- Отговори по имейл;
- Приоритизиране на задачите;
- Насрочване на среща;
- Организиране на вашето работно пространство;
- Избор на точки от дневния ред на срещата;
- Управление на прекъсвания като телефонни обаждания.
След като видите успеха на вашето интуитивно вземане на решения, може да се почувствате по-уверени, като използвате тази стратегия за вземане на по-големи решения.
7. Доверете се на стила си на вземане на решения
Повечето хора вземат рационални или интуитивни решения. Докато интуитивните мислители са склонни да имат по-високо чувство за благополучие, зачитането на вашия предпочитан стил на вземане на решения е най-важно за избягване на съжаление и умора, дори ако направите грешен избор. Доверяването на инстинкта ви и чувството, че сте направили това, което е правилно (стига да не вреди на другите), изгражда самочувствие и самозащита.
8. Съпротивлявайте се да бъдете перфекционист
Всички решения включват определено ниво на непредсказуемост. Не позволявайте страхотното да бъде враг на доброто – добрите решения са напълно подходящи за много ситуации, като насрочване на срещи или избор на място за хранене. А знанието, че не е нужно да намирате идеалното решение — защото често няма такова — може да ви направи по-склонни да избирате бързо и да поемате рискове. Опитайте дейности за внимателност и положителен самостоятелен разговор, за да се заземите и да приемете неизбежността на несигурността в процеса на вземане на решения. А воденето на дневник за тревожност е чудесен начин да разберете по-добре защо смятате, че трябва да вземете най-доброто решение.
9. Потърсете професионална помощ
Ако вашата парализа на анализа продължава въпреки всичките ви усилия, помислете за търсене на професионална помощ. Кариерните треньори могат да предоставят специализирани насоки и курс на действие, съобразени с вашите професионални цели. И ако вашата нерешителност силно засяга личния ви живот и причинява безпокойство или депресия, помислете дали да не се свържете с специалист по психично здраве.
Доверете се на вашите решения
Случайната нерешителност е неизбежна, особено ако искате да угодите на другите или имате няколко възможности за избор, които харесвате. Но да се колебаете за няколко минути, докато претегляте плюсовете и минусите, не е същото като да се почувствате толкова стресирани и претоварени, че изобщо избягвате да вземете решение. Ако често се чувствате затънали в парализа от анализи, вземете под внимание решенията, които ви задействат, включете техники за борба с него и потърсете професионална помощ, ако е необходимо. Вашите избори ви доведоха дотук, така че се доверете на вътрешния си процес и подкрепената от опит интуиция.
Коментари