Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Родителски грешки, които създават блокажи в децата

Родителски грешки, които създават блокажи в децата

Родителски грешки, които създават блокажи в децата

Живеем във все по-стресиращ свят, поради което става все по-важно да насърчаваме емоционалната и умствена устойчивост на нашите деца.

Не само че психически силните деца са по-добре подготвени да се справят с бъдещи проблеми сами, но проучванията са установили, че те също са по-склонни да бъдат ангажирани в училище и в бъдещата си работа.

Често обаче в желанието си да помогнат на децата си и да им осигурят най-доброто, се случва родителите да допуснат грешки, които, от своя страна, да доведат до блокажи при децата - като ниско самочувствие, несигурност, непостоянност, проблеми с обвързването, свръх саморазрушителна амбиция, и да им попречат на нормалното развитие в бъдеще. За да избегнете това, вижте кои са най-често срещаните грешки, създаващи блокажи при децата.

Минимизиране на чувствата на вашето дете

Децата трябва да знаят, че е здравословно да изразяват и говорят за емоциите си. Когато родителите казват на децата си неща като „не бъди толкова тъжен за това“ или „това не е голяма работа“, те изпращат посланието, че чувствата нямат значение и че е по-добре да ги потискат. Ако детето ви показва израз на страх по време на силна буря, например, обмисляйки да каже: „Знам, че си уплашен в момента.“ След това ги попитайте какво според тях ще ги накара да се почувстват по-добре. Това ги учи как сами да управляват и да се справят с емоциите. Целта е да им помогнете да практикуват решения за мозъчна атака, докато намерят нещо, което работи.

Винаги ги спасявате от провал

Блокажи в децата

Като родители е трудно да гледаме как децата ни се борят с предизвикателства, които знаем, че можем лесно да поправим вместо тях. Но помислете за това по следния начин: ако детето ви се справя зле в училище, знайте, че ако му кажете отговорите на домашните, това ще има обратен ефект, защото не можете да сте в класната стая, когато то трябва да отговаря в час или да прави контролна работа. Провалът е голяма част от успеха. Ако на децата никога не бъде даден шанс да научат уроците, които идват с провала, те никога няма да развият постоянството, от което се нуждаят, за да се изправят отново след неуспех.

Прекалявате с децата си

Децата обичат неща, а родителите обичат да им ги дават. Но изследванията показват, че когато давате на децата си каквото пожелаят, те пропускат умения, свързани с умствената сила, като самодисциплина.

Искате децата ви да растат, знаейки, че е възможно да постигнат това, което искат – ако работят за това. Родителите могат да научат децата си на самоконтрол, като определят ясни правила за неща като завършване на домашни, преди да застанат пред екрана, или вършене на домакинска работа, за да увеличат джобните си (така че да могат да купуват неща сами, като същевременно знаят, че са ги спечелили).

Очакване на съвършенство

Естествено е да искате детето ви да се стреми към големи цели и да бъде най-доброто във всичко. Но нещата не стават така. Поставянето на летвата твърде високо може да доведе до проблеми със самочувствието и увереността по-късно в живота.

Изградете умствена сила в децата си, като се уверите, че очакванията са реалистични. И дори ако децата ви не ги постигнат, неуспехите, с които ще се сблъскват, пак ще ги научат на ценни житейски уроци и как да успеят следващия път.

Уверете се, че винаги се чувстват комфортно

Родителски грешки

Има много неща, които могат да накарат детето ви да се чувства неудобно, особено когато това включва правене на нещо ново: опитване на нови храни, намиране на нови приятели, игра на нов спорт или преместване в ново жилище и посещение на ново училище.

Но също като провала, приемането на неудобни моменти може да повиши умствената сила. Насърчавайте децата си да опитват нови неща. Помогнете им да започнат, защото това е най-трудната част. Но след като направят тази първа стъпка, те може да осъзнаят, че не е толкова трудно, колкото са си мислили, че ще бъде и че дори може да са добри в това!

Непоставяне на граници родител-дете

Искате децата ви сами да вземат решения, но те също трябва да знаят, че вие сте шефът. Например, ако зададете вечерен час за вашето 12-годишно дете, уверете се, че то се придържа към него всяка вечер (или колкото е възможно повече).

Деца, които са психически силни, имат родители, които разбират важността на границите и последователността. Отстъпването и допускането правилата да бъдат договаряни твърде често може да доведе до борба за власт между вас и вашето дете.

Вижте също защо е важно да развиете интуицията при детето, както и какво да правите, ако е налице уроки при детето. Има и една изключително интересна закономерност - между зодиите на мама и тате и децата.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest