Има хора, които са преживявали почти сюрреалистично състояние. Събуждат се през нощта, опитват се да се движат, но тялото им не реагира. Първата реакция е, че това е сън, но всъщност са будни. Опитват се да извикат за помощ, но не успяват да издадат звук. Чувството е, че човек е един непознат в собственото си тяло. Това е краткото описание на сънната парализа.
Това състояние е феномен, с който се е сблъсквала малка част от човешката популация, не повече от 7.6 %, поне веднъж са усетили това състояние. Прилича на мистерия, но е напълно реален проблем за преживелите го. Ако се дистанцираме от невероятните факти за сънната парализа, ето най-важното.
Какво е сънната парализа
По същество сънната парализа е състояние, при което човекът е буден, но не може да се движи и да говори. Обикновено се случва при заспиване или при събуждане. То е съпроводено с усещане, че нещо тежко е върху него. Често различни халюцинации съпровождат състоянието и това го прави ужасяващо в съзнанието на засегнатия.
Най-ужасно при сънна парализа е чувството за загуба на контрол над тялото. Човек иска, но не може да събуди тялото си. Има случаи, когато движението на пръстите на ръцете и краката е възможно. Такова преживяване се описва най-често с термина Опитност извън тялото. Трае от няколко секунди до няколко минути.
Основни симптоми са халюцинациите и кошмарите. Те се различават съществено от сънищата. В този момент умът е нащрек и човек се усеща буден. Това го тревожи извънредно силно. Състоянието е съпроводено с виждане на тъмни фигури, чуване на призрачни звуци, дори усещане за напускане на леглото и реене накъде над него. В такъв момент лесно се изпада в паника.
Хората страдат от сънна парализа от древни времена и това не е нещо ново за човешкия вид. Сънната парализа има своето обяснение от науката. В процеса на съня тялото ни влиза и излиза от фазата, наречена REM сън. Тогава мозъкът ни изпраща сигнали на тялото, за да не изпадне в атония.
Сънната парализа се случва, когато процесът се наруши. Будни сме, но мускулите не са успели да излязат от атонията. Халюцинациите са вероятният отговор на мозъка към тази екстрена ситуация. Най-често атония се получава при лош сън, спане по гръб, психически проблеми или при генетични причини.
Мерки срещу сънна парализа
Ако това състояние се случи повече от веднъж, добре е да се вземат мерки. Те са прости:
- Заспиване по едно и също време;
- Отказ от кофеин преди лягане;
- Позата за сън по гръб и корем е добре да се отбягва;
- Да не се допуска електроника в спалнята;
- Да се запази спокойствие и да не се допуска паника в това състояние, защото е краткотрайно явление и отминава бързо.
Вижте връзката между сънната парализа и халюцинациите.
Коментари