На днешния ден православната църква почита Арахангеловден. Именяци са Ангел, Ангелина, Михаил, Гавраил, Радка, Райна, Огнян, Пламен, Емилия, Емил...
В църковния и народния български календар Архангеловден е най-големият есенен празник след Димитровден (26 октомври).
Според легендата на този ден бил поделен света. На свети Рангел, един от шестимата братя-юнаци, при подялбата се паднали мъртвите. В почти всички райони на страната се прави курбан за светеца, пекат се обредни хлябове. Най-често те се наричат Рангелово блюдо, Рангелов ляп.
Според народни вярвания Архангел Михаил е ангелът, който се спуска при умиращия и с нож или сабя изважда душата му. Затова народът го нарича още Вадидушник или Душевадник. Той отвежда изтръгнатата от тленното тяло душа в отвъдното.
Там го очаква Свети Петър и двамата решавата къде да отпратят душата - в райската градина или във врящия казан на пъкъла.
Обичаят повелява най-възрастният в семейството да чупи обредния хляб на кръст, да го полее с вино, след което да благославя: "Свети Архангеле, св. Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана".
С Архангеловден е свързана и една от най-големите задушници през годината, така наречената Рангелова Задушница. Тя е задължителна, последна среща с душите на мъртвите преди зимата, която ще прекарат далече от земята.
На този ден се служи тържествена литургия в църквата. На много места из страната се организират селски сборове, правят се служби за здраве.
Архангел Михаил е символ на доброто, на справедливостта и светлината. Носител е на силата, която облагородява, затова в иконите е изобразен с копие в ръка, а с краката си тъпче дявола. В някои икони Архангел Михаил държи в ръцете си везни, с които отмерва греховете на хората.
Свети Архангел Михаил е покровител на мъртвите, а денят му е свързан с почитта към тях. Народната вяра представя светеца като страведлив и състрадателен.
Вижте още традициите в деня на Архангел Михаил.
Коментари