Фразата за огромната сила на мисълта не е само похват на речта, а напълно съществуваща реалност. Човешкото тяло реагира на мислите, възникващи в съзнанието както на ниво физика, така и на ниво психика. Под действие на мисълта тялото освобождава невротрансмитери. Това са веществата, чрез които се осъществява комуникацията на тялото и нервната система с мозъка. Чрез тези вещества става контролът на ензимите и хормоните, както и на емоциите и усещанията.
Чрез силата на мисълта човек може да стане по-силен, издръжлив и даже по-здрав. С мисъл могат да се премахнат умора, безпокойство, да се уравновеси производството на хормони, да се успокои имунната система при отговор на дразнител.
Казано по-просто човек може да промени живота си чрез мисълта. Тя е най-силната материална енергия, която влияе на околната реалност.
Как мислите променят мозъка?
Краткосрочните или дългосрочни неврохимични промени, предизвикани от мисълта, са факт. Когато човек се моли или медитира, тялото му произвежда допамин, а това има благотворно влияние върху организма.
Всяко информация променя мозъка, защото се движи под формата на електрически сигнал през нервната система. Колко ще бъде интензивен сигналът, зависи от концентрацията на човека.
При възникване на мисъл се активират определени неврони, а това променя мозъчните структури, като връзката между невроните укрепва. При редовни молитви или медитация обемът на мозъка се променя и връзката между областите в мозъка укрепва. Това е проверен по научен път факт.
Как влияят мислите върху клетките?
Всяка клетка има няколко рецептора и всеки от тях отговаря за определен пептид или протеин.
Когато има процес на делене на клетката, ако тя е повлияна от пептиди, ще има повече рецептори за съответния пептид. С други думи, негативните мисли правят клетките много чувствителни към негативни емоции и имат по-малко рецептори за позитивни емоции.
Клетките ни се променят на всеки 6 месеца и това е най-добрата новина, защото човек получава шанс да отгледа повече позитивни клетки, които да заменят старите негативни.
Как влияят мислите на гените?
Общоприетото виждане, че гените ни са нещо установено с раждането и не се променят не е съвсем вярно. Тяхната активност може да се промени от начина на живот на индивида.
Не можем да променим събитията, които са повлияли на гените ни в детството, но можем да управляваме стреса с помощта на мислите си. Обграждането с позитивни мисли ще подпомогне гените да поддържат доброто здраве. Колкото по-светли са мислите, толкова по-здраво е тялото. За да се постигне мечтаният живот, първо трябва да се промени мисленето, а то ще повлияе на гените, мозъка и клетките.
Коментари