Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Световна История»Най-великите владетели на Русия

Най-великите владетели на Русия

Най-великите владетели на Русия

Русия има необятна територия, едни от най-великите литературни и музикални достижения и обширна и необятна култура. Затова тя се нарежда сред държавите в света, които вероятно са видели най-голямото разнообразие от владетели - някои добри, други лоши, някои велики, а други ужасяващи. Историята на част от тях е известна на повечето от нас, но не е лошо да си припомним с какво точно са станали известни.

Ето ги най-видните и велики владетели на Руската империя.

Иван Грозни (1547-1584)

Иван Грозни е първият законен цар на Руската империя. Той е известен с опустошаването на не един и два града, за да ги подчини на своята власт. Една от най-известните му битки е обсадата и последвалото разрушаване на град Казан. С това той унищожава Златната орда - най-голямото монголо-турско ханство. Иван Грозни установява и автократичен начин на управление като отменя привилегиите и властта на мощната по онова време руска аристокрация.

Петър Велики (1682-1725)

Петър Велики е владетел на Русия
Снимка: youtube

Петър Велики става цар на Руската империя на едва десет годишна възраст. В продължение на няколко години вместо него управлява майка му в качеството си на регент. След нейната смърт обаче той започва мощни реформи, които целят да доближат Русия до Запада и да модернизират империята.

За да направи това той предприема обиколка на европейските държави, за да види как функционират те. Наблюдава тяхната бюрократична организация, образователни практики и индустриализация. Всичко това се опитва да приложи на практика в изключително аграрната Русия. Бележи успехи и във военно отношение като преструктурира военните сили, бележи победа над шведската армия и установява националните военноморски сили.

Императрица Елисавета (1741-1762)

Тя е дъщеря на Петър Велики и втората му съпруга (негова бивша прислужница). Поради произхода си тя живее дълги години встрани, забравена. Идва на власт с преврат. Известна е с това, че не е екзекутирала нито един човек по време на своето управление, което я прави един от най-великите владетели на Русия.

Културните институции са били на голяма почит и техният просперитет е бил един от основните ѝ приоритети. Под нейно управление се основават Московският университет, Имперската академия на изкуствата в Санкт Петербург и др.

Екатерина Велика (1762-1796)

Екатерина Велика е най-дълго управляващата Русия жена

Екатерина Велика е една от най-известните руски императрици. Тя започва своето управление като съпруга на руския император Петър Трети. След като неговото неуспешно управление е отхвърлено, юздите на същинското управление се поемат от нея.

Русия разширява значително границите си и достига до териториите на Крим, Беларус и Литва. Реформира политическата система на държавата, създава академии и библиотеки, поддръжник е на изкуството и провежда две успешни войни. Тя е най-дълго управляващата Русия жена.

Николай Първи (1825-1855)

Николай Първи
Снимка: rusofili.bg

Това е един от най-автократичните императори на Русия. Въпреки протестите при неговото възкачване и лозунгите за преминаване към републикански начин на управление, той успява да задържи властта. Николай Първи е безмилостен и консервативен. Под негово управление икономиката попада в един сериозен застой, което довежда до икономическа криза. Инвестира в множество скъпи войни и поддържа лоша външна политика.

Александър Втори (1855-1881)

Това е руският император, който освобождава крепостните селяни. Това са били земеделските работници, задължени да работят на аристократите безплатно. Това робство е било характерно в продължение на векове.

Той въвежда реформи в няколко направления включително в Наказателния кодекс, инвестира в образование, подпомага университетите и отнема доста от привилегиите на аристократите. Известен е и с това, че продава Аляска на Америка. Вследствие на въстанието в Полша от 1863 г., той окупира държавата.

Николай Втори (1894-1917)

Николай Втори е последният руски цар. Той застава начело на империята във време, когато гражданското недоволство е изключително високо. Не успява да го потуши, а напротив, то се нагнетява още повече. По време на неговото управление Русия се превръща от Велика сила в една икономически, политически и социално разрушена страна. В крайна сметка абдикира в полза на сина си Алексей.

По същото време избухва и Октомврийската революция. Царят и семейството му са пленени от болшевиките, а по-късно и екзекутирани по заповед на Ленин. С това приключва съществуването на Руската империя.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest