Нека вместо увод да започнем с цитат на Томас Ман, често наричан Бащата на американското образование, който казва, че навиците са като въжета — всеки ден добавяме по една нишка и скоро не можем да ги скъсаме.
В някои навици, като например да си оправите сутрин леглото и да си измиете зъбите или пък вечерно време да си подготвите работните дрехи за утрешния ден, няма нищо лошо. Те спадат към т. нар. рутина, която ни е в помощ и ни е от полза и няма никаква причина да скъсвате техните нишки.
Има обаче и такива като гризане на нокти, бъркане в носа, консумация на вредни храни или среднощни набези към хладилника, които определено не са ни от полза и могат и да ни навредят. Именно техните нишки трябва да бъдат скъсани и да се отървете завинаги от тях.
Именно за тези вредни навици ще говорим в тук, защото да избягате от старите си вредни навици, не е никак лесна работа. Като основната идея е не просто да ги потиснете, а да си създадете нови, които да станат по-силни от старите и да се превърнат в нещо естествено за вас.
Ето какви стъпки трябва да предприемете, за да избягате от старите си навици.
Осъзнаване
На първо място трябва да осъзнаете кой навик ви вреди и какво го отключва. Стресът например може да отключва навика за гризане на нокти, а скуката да води до консумация на вредни храни.
Начертайте план за промяна, който да следвате

Вече казахме, че трудно бихте потиснали стар вреден навик, защото мозъкът трудно би се справил с такава ситуация. Той може обаче да замени старият с нов навик. Така например можете да си отбележите някъде, че когато имате желание да се тъпчете с бонбони и други захарни сладкиши е по-добре да ги замените с някакъв плод. Или пък когато ви се прииска да прекарате цели часове в социалните мрежи или пък играейки компютърни игри, можете да замените този навик с четене на книга или рисуване.
Тук е важно да кажем, че има научни доказателства, че за да замените старите навици с нови, ще са ви необходими минимум 21 дни. Това означава да си поставяте малки, но лесно постижими цели.
Променете обстановката около себе си
С цел да не се изкушавате, просто премахнете изкушенията. Не купувайте чипс, прекалено сладки захарни изделия и т.н. Вместо тях поставете например плодове на видно място, а до цигарите (тютюнопушенето може вече да се е превърнало не просто в навик, а в зависимост, за която ще ви е необходим по-сериозен метод за отказване) сложете пакетче ментови дъвки или бонбони.
Поощрявайте мотивацията си

Напишете на лист, за да виждате всеки ден „черно на бяло“ какво печелите, за да избягате от старите си навици. И когато измине например една седмица, се наградете. Типичен пример е да си направите касичка, в която да оставяте парите, които бихте дали през седмицата за вредните чипсове, снаксове и дори цигари.
Споделяйте с близки и приятели какво сте постигнали, защото това е най-добрият начин да получите подкрепа.
Не се предавайте
Запомнете, че надали всичко ще се случи от първия път, очаквайте и провали, но не се отказвайте. Както казва Томас Ман, нишките на вредните навици трудно се късат. Важно е да анализирате грешките си и да се учите от тях.

На помощ може да ви се притече 5-секундното правило на Мел Робинс, според което при всяко изкушение трябва да преброите от 5 до 1 с цел да имате шанс да действате различно. Медитацията също намалява до голяма степен импулсивността.
Нека завършим статията си за вредните навици с една старинна притча, която гласи „Да оставиш вреден навик, е като да пресечеш река, пълна с течения — изисква смелост, упоритост и вяра в брега отвъд.“
Вижте повече за синдрома на отложения живот, както и разберете защо обида към друг вреди само на вас.
Коментари