Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Моето Аз»Критично мислене – защо е важно и как да го развием

Критично мислене – защо е важно и как да го развием

Критично мислене – защо е важно и как да го развием

Критичното мислене означава да сме наясно с решенията, които вземаме. Почти всяко решение, което вземаме, е направено, за да компенсира три критични стресора:

- физически стрес;

- емоционален стрес;

- материален/финансов стрес.

В един или друг момент всички сме изпитвали тези форми на стрес. Нещо повече, всеки един от тях може да задейства останалите. От само себе си се разбира, че те могат да бъдат трудни за решаване, особено ако се занимавате и с трите. Осъзнаването на тези основни мотивации обаче може да бъде просветляващо и да ни позволи да вземаме решения с мъдрост и яснота, а не от страх или дори отчаяние.

Добрата новина е, че автоматично изпълняваме редовно някои аспекти на критичното мислене. Всички ние можем да подобрим и в крайна сметка да овладеем тези умения, които естествено притежаваме.

Развитието на критичното мислене ни осигурява ресурсите за правилна оценка на информацията, която получаваме, и успешно представяне на аргумент. Това също е нещо като противоотрова срещу предразсъдъците и когнитивните пристрастия, които могат да ни попречат да развием пълния си умствен и социален потенциал като хора. С критичното мислене ние ставаме проактивни, а не пасивни зрители в ежедневието си. Разработваме специфични техники, които ни позволяват да се справяме ефективно с трудни проблеми, ситуации или избори.

Развиване на критично мислене

Критичното мислене не означава постоянно негативно или критично отношение към всичко. Става въпрос за обективност и открит и любознателен ум. Да мислиш критично, означава да анализираш проблеми въз основа на твърди доказателства (за разлика от лични мнения, пристрастия и т.н.), за да изградиш задълбочено разбиране на това, което наистина се случва. И от това място на задълбочено разбиране можете да вземате по-добри решения и да решавате проблеми по-ефективно.

Казано по друг начин, критичното мислене означава да стигнете до вашите собствени внимателно обмислени заключения, вместо да приемате информацията за чиста монета. Ето и няколко начина, по които можете да култивирате това ценно умение:

1. Винаги проверявайте внимателно новата информация. Независимо дали става въпрос за статия, която някой е споделил онлайн, или данни, които са свързани с вашата работа, винаги проверявайте информацията, която ви е представена. Добрите въпроси, които можете да зададете тук, включват: „Тази информация пълна и актуална ли е? “, „Какви доказателства се представят в подкрепа на аргумента? “ и „Чий глас липсва тук? “;

2. Обмислете повече от една гледна точка. Всеки има свои собствени мнения и мотивации – дори високоинтелигентните хора, излагащи разумно звучащи аргументи, имат лични мнения и пристрастия, които оформят мисленето им. Така че, когато някой ви представи информация, помислете дали има и други страни на историята;

3. Практикувайте активно слушане. Слушайте внимателно какво ви казват другите и се опитайте да изградите ясна картина на тяхната гледна точка. Емпатията е наистина полезно умение тук, тъй като поставянето на мястото на друг човек може да ви помогне да разберете откъде идва той и какво може да иска. Опитайте се да слушате, без да осъждате. Не забравяйте, че критичното мислене е свързано с поддържането на отворен ум;

Критично мислене

4. Поставете под въпрос и собствените си пристрастия. Всеки има пристрастия и няма смисъл да се преструваме на обратното. Номерът е да мислите обективно за вашите харесвания и нехаресвания, предпочитания и вярвания и да обмислите как те могат да повлияят на вашето мислене;

5. Формирайте собствено мнение. Не забравяйте, че критичното мислене означава независимо мислене. Така че, след като оцените цялата информация, направете свои собствени заключения за нея.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest