Всеки човек има дарби - рисуване, писане на стихове, пеене и други. Важно е обаче да умеете да развивате тези природни таланти в правилната насока, а не да ги захвърлите дълбоко в себе си, игнорирайки заложбите и това, в което наистина сте добри.
Формирането и развитието на дарбите е доста сложен и дълъг процес. Често могат да са необходими дори години, за да се усъвършенствате и да стигнете резултата, който искате и търсите. Важно е никога да не се отказвате и да се стремите да се развивате.
Как да развием дарбите си?
1. Усвояването на получените знания и вродените ни заложби е много важен и непрестанен процес. Той включва в себе си и получаването на нов опит, запознаването с нови идеи и методи, усложнявайки заедно с това целите, които си поставят пред себе си. Важно е да използвате и вашия жизнен опит, който сте получи през целия си съзнателен живот, тъй като това само ще ви помогне.
2. Процесът на овладяването на дарбата ви не е подчинено на конкретна система. Ако имате нужда от помощ, винаги можете да се запишете на професионални уроци по рисуване, пеене и така нататък. Важно е да осъзнавате, че дори и да имате талант в нещо, то това не значи, , че без да се учите и да се усъвършенствате, ще ви се получат нещата. Винаги има какво ново да научите от хората с по-голям опит от вас.
3. Към развитието трябва да се подходи комплексно. Това значи, че можете да използвате и различни методи и форми на обучение на умения и навици, както и тяхното усъвършенстване. Можете да използват всичко - книги, видео, аудио обучения, интерактивни упражнения в Интернет и други. Важното е това да ви е полезно и да получавате нов практичен опит.
4. При развитието на дарбите си трябва не само да спазвате определена ваша система, но и да планирате всичко. Всеки един навик следва да се развива поетапно, а не да си мислите, че за седмица можете да станете истински Леонардо да Винчи на новия век в писането на картини. Дори и да имате истински талант, пак се изисква време, за да развиете вашата дарба.
5. Важно е да развивате в себе си и любопитство към всичко ново. Изучавайте всичко, което може да ви помогне, и се учете от достиженията на истинските таланти в областта ви. Така значително ще се засили ефектът от овладяването на уменията и знанията, които са ви природно заложени.
6. Обезателно формирайте в процеса на обучението и усъвършенстването си нови навици. В това число можем да включим четенето на подходяща литература или пък посещаването на сайтовете, които са свързани с вашата област, а също така курсовете за развитие на дарбата, която имате.
7. Стремете се да развивате и да усъвършенствате професионалните си навици. Така например дори и излизането от зоната на комфорт прекрасно способстват за личностното и професионалното развитие.
8. Общувайте с хората, които имат близки до вашите интереси и имат същите цели в професионален и личностен план. Винаги ще можете да обмените полезен опит и да научите нещо ново, както и да избегнете евентуалните грешки при развитието на дарбите ви.
9. Един от показателите за успешно или неуспешно овладяване на едно или друго умение, е обратната връзка. Гледайте как хората оценяват това, което правите, анализирайте и направете подходящи изводи, за да станете още по-добри.
10. Не пренебрегвайте и възможността за допълнително образование. Така например можете да посещавате различни обучения, семинари или тренинги в области на вашите интереси.
За да станете истински професионалист, трябва да развивате дарбата си и да се учите непрестанно. Излезте извън зоната си на комфорт и не се отказвайте. И помнете, че няма недостижими цели, защото всичко е възможно, но с много желание и търпение от ваша страна!
Коментари