Мандрагората е растение, което се смята за едно от най-силните магически билки в окултизма. Тя привлича вниманието на маговете заради формата на корена, наподобяваща човек. Дори корените се разделят на мъжки и женски, в зависимост от това на кой пол я оприличават.
Мандрагората /Mandragora/ е род покритосеменно растение, от семейство Картофови, обхващащо няколко вида. То съдържа психоактивни алкалоиди в корена си. В състава на мандрагората влизат атропин и скополамин /първият серум на истината/.
Теоретично тези вещества са много опасни и дори смъртоносни. Точно съставът обаче е причина за причисляване на мандрагората към силните магически растения и използването на билката за различни еликсири, в това число и за любовни.
В един древен ръкопис мандрагората е представена като Дървото на познанието, от което Адам и Ева откъснали забранения плод. В Стария завет растението се среща и под наименованието Ябълка на любовта. Така че още в най-древни времена се обръща внимание на този аспект от магическата същност на мандрагората - да събужда любовните трепети.
Изхождайки от разбирането, че любовта е магия, хората в дълбока древност са търсели своите любовни еликсири и амулети и са ги намерили в корена на мандрагората.
Според различни източници коренът на растението се дели на мъжки и на женски, всеки предназначен за съответния пол. И двата вида се приемат като един от най-мощните афродизиаци.
Съществува информация, че с помощта на еликсир от мандрагора мъжът може да се придобие голяма сексуална мощ и от незаинтересован и пасивен индивид да се превърне в страстен любовник.
Ако коренът има добре изразена човешка форма, това прави конкретното растение особено ценно, но намирането му в силно наподобяваща човек форма е изключително трудно и се счита даже за невъзможно.
Още в древността хората са преценили откъде идват магическите възможности на мандрагората. Халюциногенните съставки в растението се проявяват, когато определени нейни вещества се втрият в кожата и достигнат до кръвообращението.
Силният халюциноген може да действа и като любовен стимулатор, затова девойките в древна Гърция носели любовни амулети с мандрагора на вратовете си.
В древен Египет също били запознати със силата на мандрагората. В техни стари папируси това растение е описано така, че се подчертава фактът, че съдържа възбуждаща съставка, заради което служи за приготвяне на любовен еликсир.
Независимо дали се ползва като еликсир или като амулет, мандрагората продължава да защитава успешно репутацията си на билка за любов.
Коментари