Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Древна Гърция»Персефонa - богинята на подземния свят

Персефонa - богинята на подземния свят

Персефонa - богинята на подземния свят
Снимка: Raphael from Pixabay

Персефона се смята за една от най-почитаните богини в гръцката митология. В нейна чест са изградени множество храмове и повярвайте, това не е напразно. Персефона често е наричана богиня на подземния свят, но освен това тя е и богиня на плодородието. Твърди се, че именно заради нейната трогателна история са възникнали сезоните и нашата задача днес е да ви разкажем как се е случило това.

Персефона е дъщеря на Зевс и неговата сестра Деметра и е смятана за изключително красива богиня, заради което често била наричана Коре - "Девицата". Първоначалната й роля била да се грижи за плодородието, растежа на растенията и да бъде покровителка на природата. Въпреки, че много от децата на Зевс са били включени в Олимпийските богове, произходът на Персефона не й позволявал да стане част от Дванадесетте олимпийци.

Нейната красота не остава дълго незабелязана и сърцето й се борили Олимпийските богове Арес, Аполо, Хефест и Хадес. Персефона не пожелала нито един от тях и отхвърлила всички до един. Майка й Деметра уважила напълно нейните желания и се погрижила богинята на природата да не бъде обезпокоявана от тях отново.

Хадес - богът на подземното царство обаче, не могъл да преглътне нейния отказ и бил решен на всяка цена да притежава Персефона. Един ден когато красивата богиня се разхождала сред природата заедно със своите нимфи, Хадес излязъл от подземното царство и отвлякъл Персефона.

Деметра била съкрушена когато разбрала за случилото се. В яростта си превърнала нимфите в сирени, за това, че не успели да я защитят, а след това им заръчала да намерят дъщеря й на всяка цена.

Деметра дълго скитала и обикаляла цялата земя, за да намери Персефона, но нито тя успяла, нито нимфите, превърнати в сирени. Деметра била богиня на земеделието и зараждащият се живот, но докато правела отчаяни опити да открие скъпоценната си дъщеря, забравила своята работа като богиня. В следствие на мъката и безхаберието към ролята си на богиня, на земята възцарило безплодие и ужас за хората.

Дълго време хората били отчаяни заради безплодието, което донесло страданието на Деметра. Хелиос - богът на слънцето, наблюдавал всичко, което се случва на земята и започнал да се притеснява. Тогава той разказал на Деметра къде е била отведена Персефона. За нещастие обаче, силите на отчаяната майка нямали влияние в подземното царство и тя била безсилна там. Още по-голяма мъка обвела сърцето на Деметра, а на земята продължавало да бъде тежко безплодие.

Светът не спирал да страда, а накрая хората се обърнали за помощ към Зевс. Върховният бог се изплашил, че хората няма да желаят повече да пренасят жертви на боговете, затова взел решението на поеме нещата в свои ръце. Зевс заповядал на сина си Хермес - богът вестител, да слезе в подземния свят, за да освободи Персефона, която да се върне у дома.

Хадес се съгласил да се срещне с Хермес, но категорично отказал да освободи своята пленница, която бил твърдо решен да стане негова жена. Богът на подземното царство веднага измислил хитър план как да задържи красивата богиня, като я накарал да изяде няколко семена от нар. В подземното царство нарът се считал за плод на обещанието и вричането, затова с изяждането на този плод тя била принудена да прекарва по 4 месеца с Хадес в подземното царство.

Така минавали годините. Четири месеца била заточена в подземното царство, останалите 8 прекарвала с майка си Деметра. Както споменахме, именно по този начин възникват сезоните. Когато Деметра е далеч от дъщеря си Персефона, тя страда и прекарва цялото това време в терзания, а на земята нищо не расте и настъпва зима.

Когато Персефона излезе от подземното царство и се завърне при майка си, Деметра е щастлива и върши своята работа на богиня с любов. Тогава настъпва пролетта, земята разцъфва и се заражда нов плодороден живот.

Такава е легендата за Персефона - отвлечената красива покровителка на природата, превърнала се в богиня на подземното царство.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest