Мита за Родоския колос

мита за родоския колос

Митовете вдъхват живот на славни герои, явления и събития, за да припомнят на хората за съществуването на епични времена, в които животът е бил по-различен и е носел съвсем други значения.

Пример за славна история, която се разказва и до днес, е тази за Родоския колос. Това представлява бронзова статуя, издигаща се на гръцкия остров Родос в Егейско море. Статуята е на бога на слънцето Хелиос и в древни времена е представлявала най-високият паметник, познат на човечеството.

Ето какво още трябва да знаете за Родоския хелиос:

Статуята е издигната от Харес, който е родом от Линдос. Смята се, че издигането на паметника започва през далечната 292 г. пр. н.е. и е завършена 7 години по-късно.

Легендата зад издигането на статуята сочи, че бог Хелиос поискал от боговете да издигнат град Родос от дъното на морето. Затова Родос се приемал за свещения град на бог Хелиос, а жителите му искали да издигнат специален колос, чрез който да почетат неговата памет.

В древни времена наричали колоси тези статуи, които имали височина по-голяма от нормален човешки ръст. Жителите на Родос искали да издигнат толкова мащабен колос, че той да надмине по размери всички останали съществуващи по онова време.

Събитието, което провокира създаването на статуята, е обсадата на Родос през 305 пр. н.е., когато Антигон Ӏ Едноокий напада Родос с войска от 40 000 души. Градът бил обсаден цяла година, като накрая трябвало да отстъпи.

Народът на Родос продал всичките си счупени оръдия и да построи статуя на своя почитан бог на слънцето Хелиос. По този начин те се отблагодарили за застъпничеството по време на трудните военни времена.

През годините статуята преминава през различни премеждия. 56 години след създаването му, колосът се разпада вследствие на земетресение. Тогава той бива изцяло унищожен, но въпреки това, неговите останки ставали обект на туристически интерес до 654 година.

Тогава арабите отнесли останалите бронзови части и ги продали. По заповед на сирийския княз, останките от Родоския колос са пренесени и съхранени в Сирия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати