Милиони хора страдат от хронични нощни кошмари и не просто лоши сънища, а ужасяващи и шокиращи сънища. Нощните кошмари могат да ни събудят посред нощ и да ни изплашат до степен да се страхуваме да заспим.
Често в такива сънища сме преследвани, а не можем да помръднем или влизаме в банята, а тя е цялата в кръв. Психолозите казват, че образите от сънищата могат да бъдат много ярки, толкова, че дори когато се събудим те са заседнали в мозъка ни и продължават да ни безпокоят.
Известно е, че всеки четвърти възрастен сънува по един или повече кошмара на месец, а един от седемнадесет души ги сънува поне веднъж седмично. В недалечното минало кошмарите са били считани за зли сили, които ни посещават по време на сън.
Едни от най-разпространените кошмари са свързани с нашите страхове. На всеки се е случвало насън да попада в ужасяващи за него ситуации – да се окаже гол пред много хора, да се дави и още хиляди сценарии, които стряскат спокойния ни сън.
Има ли начин да се отървем от тези нежелани сънища? Специалистите по сънища казват, че има хора, които повече от другите са предразположени към кошмарите - такива са хората, които се намират под постоянен стрес.
Учените смятат, че от кошмарите можем да се отървем чрез метода „терапия на повторение на образа”. Ефективността ѝ се усеща още след третия сеанс.
Трябва да си представим кошмара и да си въобразим, че променяме съня така, че да не е толкова плашещ за нас. Това се повтаря по няколко пъти на ден.
Това по принцип презарежда нервната система. Леки промени в сценария на съня водят до доказани положителни резултати. Освен промяна на съня се постига и отърваване от натрапчивите кошмари.
Някои психоаналитици съветват да не се отърваваме от кошмарите, а да се опитаме да потърсим в тях по-дълбок смисъл. Щом успеем да установим връзка между съня и смисъла му за нас, кошмарът сам си отива.
Някои даже гледат положително на кошмарите. Така това, което не искаме да усетим в реалния живот, можем да преживеем насън в безопасността на леглото си.
Коментари