Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Исторически Личности»Волфганг Амадеус Моцарт - животът на един гений

Волфганг Амадеус Моцарт - животът на един гений

Волфганг Амадеус Моцарт - животът на един гений

Името на Моцарт се е превърнало в синоним на музика. Дарбата му да съчинява и изпълнява музикални творби е уникална. За краткия си, едва 35-годишен живот, той създава над 600 произведения във всякакви музикални форми и всички са гениални.

Сам свири на няколко музикални инструмента виртуозно. Остава в историята като музикален гений, представител на края на класическия период и началото на романтизма.

Животът му следва контрасти - в детството си е вече знаменитост, а умира в мизерия, често срещана съдба за гениите. Интересната житейска и творческа съдба на Моцарт е добре позната на любителите на това изкуство, но все пак си струва да се припомни.

Житейската съдба на Моцарт

В семейството на гениалния композитор всички са музиканти. Баща му Леополд Моцарт свири на цигулка и орган, дирижира църковният хор и е придворен композитор на архиепископа на Залцбург. Без съмнение Леополд предава любовта към музиката на децата си. Сестрата на Моцарт Анна Мария Валбурге Игнатия свири на клавесин и пиано, малкият Моцарт също започва с клавесин, а после свири на цигулка и орган.

В семейството на Леополд Моцарт се раждат 7 деца, но само две оцеляват - Волфганг Амадеус и по-голямата му сестра Анна Мария. Бъдещият гений се появява на бял свят на 27 януари 1756 година в Залцбург.

Възможностите на малкото момче се проявяват в съвсем невръстна възраст. Само на 3 години той започва да се учи да свири на клавесина. А първия си концерт за клавесин пише едва на 4 години. Две години по-късно вече гастролира и се представя с успех в Бавария. През същата година изнася концерти във Виена с огромен успех.

Бащата на Моцарт искал децата му да бъдат известни, затова още в невръстната им възраст тръгва на гастроли с тях. Мюнхен, Виена, Холандия, Швейцария, Франция, Великобритания са спирки от техните турнета. Навсякъде успехът е огромен, а интересът към детето-чудо Волфганг Амадеус не стихва.

По време на тези пътувания малкият Моцарт се среща с крале и музиканти, като най-голямо влияние върху него оказва друг изключителен музикант - Йохан Себастиан Бах, с когото Моцарт се среща през 1764 и 1765 година.

Пътуванията са изтощаващи за толкова малко дете, а и условията за живот на път не са особено добри и това подкопава здравето на малкия гений.

Фортуна често е изменчива и на 10 години славата на Моцарт започва за залязва. Все пак той продължава да пътува непрекъснато, среща знаменити за времето си композитори и се учи от тях.

През 1771 година Моцарт получава първата си истинска постоянна работа като концертмайстор на придворната капела в Залцбург. Тази работа не го удовлетворява, защото на музиката не се дава голям шанс и с правила се отделя съвсем малко време за музикално озвучаване, но това е все пак шанс за младия композитор, защото по това време хората на музиката не се ползват с внимание.

Тъй като не е щастлив в родния си град, Моцарт се мести във Виена, където му потръгва, става и придворен композитор, често пътува и изнася концерти в други страни. До края на живота му Виена остава негов дом.

На 26-годишна възраст Моцарт се жени за 19-годишната Констанца Вебер. През 9-годишния им брак Констанца ражда 9 деца, но само две остават живи.

На 5 декември 1791 година ненавършил още 36 години, Моцарт умира след кратко боледуване. Обстоятелствата около смъртта му остават неизяснени докрай и това е причина за появата на всевъзможни догадки и легенди.

Самият Моцарт е убеден, че тежкото състояние, в което изпада в последните си дни, се дължи на отравяне. Разпространяват се слухове, че е отровен от Антонио Салиери, който завиждал на гениалността му. Смята се официално, че причина за смъртта му е силното изтощение, съчетано с бъбречно заболяване.

Никой не знае къде точно е погребан Моцарт. Съпругата му остава сама и болна да се грижи за двете им малки деца и не успява да се погрижи за гроба му, който се изгубва.

Музикална дейност на Моцарт

Волфганг Амадеус Моцарт

Музиката на Моцарт е типичен пример за класическият стил в това изкуство. Композиторът връща сложността на музикалната фраза от барока, но я обогатява с нови музикални форми и адаптира творбите си с новата социална среда.

Моцарт е многостранен талант, който твори във всички жанрове, пише дори религиозна музика. През целия си живот композиторът запазва дарбата си да запомня и адаптира части от творбите на други композитори, за което благоприятстват пътуванията му и срещите с класическата музика. Най-ценни са неговите творби, които са върхови постижения в жанра, в който са създадени.

Опери на Моцарт

Моцарт създава оперни творби във всички жанрове на този раздел - опера буфа като Сватбата на Фигаро, Дон Жуан и Така правят всички. Опера серия като Идоменей и Вълшебната флейта.

Симфонии на Моцарт

Общо 41 симфонии са записани на името на Моцарт. Някои от тях са писани в детските му години.

Инструментални концерти на Моцарт

Моцарт е композирал концерти за много инструменти - за пиано, цигулка, валдхорна, обой, флейта, кларинет, както и такива за няколко интрумента.

Знаменити негови творби са концертите за Пиано и оркестър, за Цигулка и оркестър и много други.

Значение на музиката на Моцарт

Геният на Моцарт блясва ярко на музикалния небесклон, но остава съвсем за кратко. Неговите 36 години обаче се оказват достатъчни, за да остане в съзнанието на поколенията като едно от едно от най-значителните имена в музиката. Композициите му са изпълнени с искреност и дълбочина на чувството. От тях струи светла радост и оптимизъм, сърдечна доброта и нежна поезия. В продължение на два века слушателите изпитват естетическа наслада от съприкосновението с неговото изкуство.

Музиката на Моцарт е универсална, тя е както за изтънчения вкус, така и за масовия слушател. Тя е достъпва и разбираема за всеки, който обича музиката, изразява най-добрите и искрени чувства на всеки прогресивен ум. Затова думите никога не стигат за да се обхване всеобхватността на гения на Моцарт, въпреки хилядите книги и изследвания за него и творчеството му. Той остава неподвластен на времето, както е характерно за всеки гений. И като всеки такъв той композира последно своя реквием, оставяйки ни без думи пред силата на духа, мисълта и таланта на докоснатите от музиката вечни нейни представители.

Повече от 260 години след смъртта му, Моцарт продължава да бъде икона за всеки истински почитател на красотата в класическата музика, а това е достатъчно доказателство за неговата непреходна слава.

Няколко знакови факта от музикалната биография на Моцарт

На 6 години Моцарт пише четири сонати за цигулка и клавесин, а малко по-късно още шест сонати за цигулка и клавесин.

Отвличане от Сарая е първата опера, която Моцарт пише на немски език.

Дон Жуан е опера, която няма аналог в музиката и е едно от най-ярките доказателства за гения на Моцарт. Премиерата на операта в Прага е истински триумф за композитора.

Музикалните мотиви от Сватбата на Фигаро се превръщат в народни шлагери.

Благодарение на усилията на съпругата му, след смъртта на Моцарт са издадени някои негови произведения и така са запазени за поколенията.

Лудвиг ван Бетовен - история и творчество и масони ли са Моцарт и Хайдн?

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest