Вероятната причина за смъртта на великия композитор Волфганг Амадеус Моцарт е липса на витамин D. За да може да твори величествените си произведения, музикантът прекарвал прекалено малко време на слънце.
В резултат на този начин на живот той страдал от остра липса на витамин D, който се изработва от човешкия организъм най-вече от контакт със слънчева светлина.
Този витамин се съдържа и в някои хранителни продукти като различни видове риба, както и черен дроб, но слънчевата светлина е основният му източник.
В много райони на Земята по време на зимния период слънчевата светлина не съдържа достатъчно ултравиолетови лъчи, за да може организмът на човек да ги преработи във витамин D.
Моцарт е прекарал живота си във Виена, където ниското ниво на ултравиолетови лъчи би могло да е една от причините за дефицит на този витамин.
Освен това Моцарт имал вредния навик да пише гениалните си произведения нощем, а през деня да се отдава на заслужен сън – точно така той губел контакта си със слънцето.
Моцарт боледувал често, тъй като липсата на важния витамин отслабила имунната му система. Музикантът умрял на 5 декември 1791 година – два месеца след началото на периода на липсата на ултравиолетовите лъчи в слънчевата светлина.
Липсата на витамин D станала причина и за смъртта на много други композитори, които не виждали често слънцето поради различни причини. Един от тях е Гюстав Малер, който станал жертва на инфекция, с която човешкият организъм лесно се справя при нормално ниво на витамин D.
Все още обаче останките на гениалния композитор Волфганг Амадеус Моцарт не са открити и не са идентифицирани. Когато това стане, теорията за липсата на витамин D може би ще се потвърди.
Коментари