Известен факт е, че бащата на В. Моцарт - Леополд е член на ложата „Zur wahren Eintracht”, в която по–късно членува и Франц Дж. Хайдн. Хайдн става член на ложата през 1785 година. Любопитното е, че Хайдн и Моцарт постъпват в ложата в един и същи месец и една и съща година. Твърди се, че Моцарт е бил доста по–активен от Хайдн.
Мотото на ложата „Zur wahren Eintracht” гласи, че Свободното масонство трябва да служи на човечеството във всички аспекти на живота и във всички краища на света, независимо от ръководството на правителството, по таен или открит начин.
През 1976 година Хайдн става и съпричастен и към парижката масонска ложа, която му заплаща изключително голям хонорар, за да напише 6 симфонии, които в последствие са изпълнени на концерт в Париж, в чест на Масонска ложа „Олимпик”. В духа на много от композициите на Хайдн, три от парижките симфонии получават нарицателни като „петлето”, „кралицата” и „мечката”.
Няколко години, след като постъпва във виенската ложа, Хайдн е покрусен от смъртта на своя добър приятел Моцарт през 1791 година. Много източници и до ден днешен твърдят, че смъртта на гения не е случайна и е пряко свързана с връзката му с тайното общество.
Не е тайна, че и в днешни дни известни личности, за които се твърди, че са вербувани от окултни общества, намират смъртта си твърде млади и при доста неясни обстоятелства - Ейму Уайтхаус, Уитни Хюстън, Аалия, Британи Мърфи, Хийт Леджър, Майкъл Джексън и други. За съжаление, ще има и още.
След смъртта на Моцарт, Хайдн се връща във Виена, но по пътя среща друг известен композитор - Бетховен. По негова покана Бетховен се мести във Виена, където продължава да композира и напредва под ръководството на своя ментор.
Това неминуемо означава, че и неговото творчество е повлияно от масонските разбирания и догми. В произведенията на Бетховен се усещат нюанси, типични за масонската музика.
През 1795 г. Хайдн се завръща за известен период в Лондон, където пише кратко либрето на ораторията, наречена „Сътворението”. Събитието е съдбоносно, защото точно на това произведение е отредено да бъде перлата в короната на композитора.
Други известни композитори, членували в масонски ложи са Франц Лист, Кристиан Бах /синът на Йохан Себастиан Бах/ и др.
Не само в класическата музика, но и в джаза има изпълнители, представители на масонски ложи. Такива са Луис Армстрог, Дюк Елингтън, Нат Коул Кинг.
Коментари