Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Религии»История на исляма

История на исляма

История на исляма

За една пета от населението на Земята ислямът е не само религия, която изповядват, но и начин на живот. Това огромно море от хора следва заветите на пророка Мохамед, а те са мир, милосърдие и прошка.

Като религия ислямът не е нещо ново и напълно отделено от останалите вярвания по света. Ислямът си кореспондира с другите религии, най-близо е до християнството, и изповядва подобни ценности. Все пак тази последователите на религията днес оставят различни впечатления у хората по света, които не принадлежат към нея, затова е добре да се познават основните постулати на учението, за да се разбере - възникване, история, същност и завети.

Възникване на исляма

Когато пророкът Мохамед се родил в Мека през 570 година, християнството все още не било установено като официална религия на Стария континент. Малко след раждането на Мохамед баща му умрял, а 6 години по-късно момчето загубило и майка си и той бил отгледан от чичо си.

Пророкът произхожда от не богат, но почитан род, а самият Мохамед бил известен с качества като честност, милосърдие и искреност, заради което хората го избирали да решава споровете им. На 25 години Мохамед се оженил за 40-годишната богата вдовица Хатидже. Често Мохамед ходел на върха на планината Джабар ан Нур, близо до Мека. Там му се явил архангел Джибраил и му предал първото откровение от Бога.

Божиите завети Мохамед получавал от Джибраил в продължение на 23 години и те станали основата на свещената мюсюлманска книга Коран.

В началото неговите малобройни последователи били подложени на гонения.

През 622 година Мохамед се преместил в Медина и това е началото на календара при мюсюлманите. Мохамед починал през 632 година, а един век след това неговата религия вече се разпространила от Испания на запад до Китай на изток.

Същност на исляма

Ислям

Като религиозно учение ислямът не е нов. В основата му са божиите истини, които са разпратени на всички народи и религии. С наставлението да им се отдадат. Ислям означава отдаване.

Пет са стълбовете на тази религиозна система - молитва, грижа за нуждаещите се, пречистване, поклонение в Мека, за който може да отиде до там, и вяра, че няма друг Бог освен Аллах и Мохамед е неговият пророк.

Всеки ден трябва да се извършват 5 задължителни молитви, които се наричат саллах. Те се изпълняват на арабски, или на родния език на поклонниците.

В самата религия съществуват течения: сунити и шиити, които са в конфликт помежду си, защото има разлики в някои елементи на вярата.

Сунитите признават властта на Бога и в материалния свят, включително политическата и обществената сфера и се приемат за представители на традиционния ислям. Болшинството вярващи в исляма са сунити.

Шиитите ценят мъченичеството и саможертвата за вярата.

Основни принципи на исляма

Закат - да се разбира като пречистване. Определен процент от доходите всяка година трябва да се дава за бедните.

Пост - през свещения месец Рамадан се спазва пост от изгрев до залез слънце и той е задължителен.

Поклонение (хадж) - това е годишно поклонение в Мека, за тези, които имат възможност да отидат. Там се носи специфично облекло. Хаджът е поставен от пророк на име Ибрахим и включва обикалянето на Кааба(мястото на поклонение) 7 пъти. Сега краят на този празник завършва с фестивал с празнична молитва и разменяне на подаръци.

Основни термини в исляма

Ислям религия

Ислямското право се нарича шириат. Той трябва да защитава и опазва статуса на малцинствата. Под защита са всички места на богослужение на хора от други религии. Към християнството ислямът се отнася с уважение, а животът на представителите на всички религии е неприкосновен.

В религията на исляма съществува термин джихад, който е много известен. Буквално това понятие означава преборване, стремително усилие. Според исляма джихадът е 2 вида - вътрешна борба срещу злите сили и вътрешна борба срещу собствените егоистични стремежи, като целта е постигане на вътрешно спокойствие и духовно благоденствие.

Свещената книга Коран - Коранът е запис на точните думи, които Бог казал на Мохамед чрез архангел Джибраил. След това Мохамед ги диктувал на своите последователи и те били записани от книжниците. Отделните глави в книгата се наричат сури и са 114 на брой. Нито една от тях не е променяна през вековете, така че Коранът си остава уникален текст, предаден на Мохамед преди 14 века.

Като цяло свещената книга на мюсюлманите е основен източник на вяра и живот за всеки вярващ. Занимава се с всички въпроси, които вълнуват човека - учение, богослужение, житейска мъдрост, право, а основната тема е връзката на Бога с хората. Книгата дава насоки за повече справедливост в обществото, правилно човешко поведение и икономическа система, изградена на принципите на справедливостта.

Суна - практиката и примера на пророка Мохамед - казаното, направеното и одобреното от пророка. Вярата в Суна е част от вярата в исляма.

Ислямът и семейството

Ислямска жена

Семейството е в основата на ислямското общество. Най-важното положение в исляма е поддържане на мира и стабилността на семейната единица. На това се гледа като на основа за духовно израстване на членовете на семейството. Хармонията в социалния ред се поддържа от разширени семейства, а техният приоритет са децата, които почти никога не напускат дома и семейството си преди сватбата си.

Жената в мюсюлманското семейство - без значение на нейния семеен статус - е пълноправен член на обществото. А в мюсюлманското семейство жените може да бъдат повече от една, но при положение че мъжът е в състояние да се грижи еднакво за всяка една от тях. Бракът е правен договор, в който всяка от страните може да изяви своите условия, а разводът е рядко явление.

Грижата за възрастните членове на семейството се счита за чест, благословия и възможност за духовно израстване. На грижата за възрастните родители се гледа като на изискване от Бога, на което трябва да се отговори с максимално състрадание и отговорност. Особено почитана е майката и нейната воля не се пренебрегва.

Представата за смъртта според исляма

В тази си представа мюсюлманите не се отличават много от евреите и християните. В исляма съществува вяра, че земният живот е само подготовка за бъдещия живот в небесното царство. Основните елементи на вярата са също като при християните - те включват вяра в Деня на Страшния съд, Възкресението, Ада и Рая. Мюсюлманите погребват своите покойници, увити в бяла кърпа, и ги изпращат с проста молитва в деня на смъртта им. Това, което се вярва, че ще помогне на починалия след смъртта му, е милостинята, която е давал, знанията, които е предал, и молитвите, които неговите потомци са отправили към Бога за него.

Основни положения в храненето при последователите на исляма

Храненето при мюсюлманите е много по-опростено откъм правила, отколкото е при евреите и ранните християни. Забранени храни при тях са свинското месо и спиртните напитки. Пророкът учи своите последователи, че тялото ще надделее над тях и затова здравословната храна и здравословният живот са тяхно религиозно задължение.

Ислямът и войната

Виждането за войната на исляма не се различава съществено от това на християните. Войната е допустима за самозащита или защита на вярата, а самото провеждане на войната изключва нанасянето на вреда на мирни хора и разрушаването на техните домове, култура и начин на живот.

Радикалният ислям е течение в религията, което не се подчинява на мирната същност на учението и представлява проблем и за самата религия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest