Мита за смъртта на Язон

Мита за смъртта на Язон

Древногръцката митология е безмерно богатство, съхраняващо истории за героични подвизи, славни образи и времена, които да живеят и до днес чрез силата на митовете.

Язон е един от паметните древногръцки герои. Той е син на царя на Йолкос – Езон, и на Полимеда. Язон е един от многото елински герои, които страдат от зла участ и нелека съдба. Според преданията чичо му Пелий отстранява баща му и след това иска да отстрани и него, като го изпрати Златното руно.

Историята разказва, че Язон достига земята Колхида със своя кораб Арго и с помощта на любовта на Медея достига Златното руно.

Една от най-знаменитите истории за Язон обаче е тази, разказваща за неговата смърт. Според мита Язон и Медея убиват Пелий, след което биват изгонени да живеят в Коринт при цар Креонт. Там Медея ражда на Язон двама синове, но въпреки тяхната любов Язон се запленява от красотата на царската дъщеря Главка.

Под влияние на пламенните си чувства Язон изменя на Медея, която беше причината той да постигне най-великия си подвиг. Героят иска ръката на царската дъщеря, а цар Креонт одобрява брака. Този акт причинява дълбоки мъки на Медея, която се погубва в гнева си. Това буди страх у царя на Коринт и той я гони.

За да изпълни своето желано отмъщение, Медея привидно се съгласява с това да напусне, но при изпълнението на една молба – да остане още ден в Коринт. Така магьосницата пристъпила към своето отмъщение. Първо, изпраща дрехи и златен венец на царската дъщеря Главка с благодарствени послание, че има разрешението й да остане. Главка облича дрехата с отрова и умира, а по нея и баща ѝ, който се опитва да я спаси.

Следващото наказание на Медея е още по-страшно – тя иска да накаже Язон чрез смъртта на общите им деца. Това бележи целия остатъчен живот на Язон с мъка и отчаяние. Той се скитал без посока и тънел в умора. Накрая героят сяда да си почине на сенчесто място до кораба си Арго, а в съня си бива затрупан от отломките му.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

3
50
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен