Афродита е олимпийската богиня на любовта, красотата, сексуалното удоволствие и плодородието. Омир и Хезиод разказват две различни истории за произхода на Афродита. Според първата Афродита е дъщеря на Зевс и Диона. Хезиод обаче преразказва много по-известен мит. Според него Афродита е родена от морската пяна, събрала се около осакатените части на Уран, които са били хвърлени в морето от Кронос. Историята разказва, че Уран бил кастриран от сина си Кронос.
Богинята на любовта се поява от водите върху мида, напълно пораснала, гола и по-красива от всичко, което някой някога е виждал преди или след това. Според Хезиод и Омировия химн за Афродита, след като се надигнала от морската пяна, богинята първо се приближила до остров Китера, а оттам се отправила към Кипър. Докато се разхождала по морския бряг, под краката ѝ изниквали цветя.
Според космогоничните възгледи, Афродита е олицетворение на природата - майка на всички живи същества.
Според най-разпространените разкази на древните, Афродита е била омъжена за Хефест, за когото обаче в Илиада се казва, че се е оженил за Харис. Нейната невярност към Хефест са прекрасно описани в Одисеята на Омир. От Арес тя ражда Фобос, Деймос и Хармония. Афродита има любовни взаимоотношения и с Дионис, Хермес и Посейдон. Според някои митове тя е била майка и на Приап, Бакх, Хермафродит, Родос и Херофил.
Според митовете Афродита е притежавала магически пояс, който има силата да вдъхва любов и желание в онези, които я гледат. Стрелата също понякога се споменава като един от нейните атрибути. В растителното царство - мирта, роза, ябълка, мак също са били свещени растения за нея. Животните, които често се споменават, че теглят колесницата ѝ или служат като нейни пратеници са врабчето, гълъбът, лебедът, лястовицата и гъската. За Афродита са характерни и атрибутите на Арес - шлем, щит, меч или копие. Планетата Венера и пролетният месец април също са свещени за Афродита.
Основните места за поклонение на Афродита в Гърция са островите Кипър и Китера. В Книд в Кария тя има три храма, единият от които съдържа известната ѝ статуя от Праксител. Планината Ида в Троада е древно място за нейното поклонение, а сред другите места можем да споменем по-специално остров Кос, градовете Абидос, Атина, Теспия, Мегара, Спарта, Сикион, Коринт и Ерик в Сицилия. Жертвоприношенията, които ѝ се принасяли, се състояли предимно от тамян и гирлянди от цветя, но на някои места ѝ били принасяни животни като прасета, кози, млади крави, зайци и други.
Афродита е любима тема през епохата на Ренесанса и Барока.
Коментари