Подобно на повечето древногръцки митове и легенди, така и тази за Нарцис има няколко различни варианта, по които се разиграва и е стигнала до нас.
Всички знаем как изглежда цветето нарцис и какво означава думата нарцисизъм, но вероятно би ви било интересно да разберете откъде тръгва всичко и защо когато наричаме някого нарцисист (понятие, въведено за първи път от Зигмунд Фройд) ние имаме предвид човек - егоист, който е прекалено самовлюбен в себе си.
Но да се върнем към темата, а именно към легендата за Нарцис.
Нарцис бил син на нимфата Лириопи и бог Кефис, речният бог, чието име днес носи пълноводната гръцка река Кефисос, позната и като Кефис. Още с раждането си той растял като хубаво дете, което в юношеските си години се превърнало в снажен и красив младеж, по когото се прехласвали всички девойки. Пророкът Тирезий обаче предначертал, че Нарцис би могъл да доживее до дълбоки старини единствено ако никога не види собствения си лик.
Колкото и да бил ухажван от девойките Нарцис, той не обръщал на никоя от тях внимание. Всички били отблъсквани от него.
Тук в историята се намесва и нимфата Ехо, която също се влюбва в Нарцис и идва момента на различните версии на легендата. Така или иначе Ехо и Нарцис никога не се събират, но в някои варианти Нарцис е представен по-скоро като подлъган човек, отколкото като самовлюбен егоист.
Широко разпространена например е версията, в която Ехо била наказана от боговете буквално да възпроизвежда само ехото, но не и да говори. Така, край бреговете на една река Ехо и Нарцис се срещнали. Макар да отблъсквал всички девойки, които се влюбвали в него, Нарцис изпитвал силната нужда някоя дама да плени сърцето му.
Тъй като бил много красив Ехо веднага се прехласнала по него, но поради проклятието си не могла да го заговори. Нарцис не успял да зърне девойката и настойчиво питал чие присъствие усеща зад храсталаците по речния бряг, но Ехо отвръщала със собственото му ехо.
Макар и никога да не зърнал с очите си нимфата Ехо, Нарцис се влюбил в нея. Поради липсата на диалог Ехо се сбогувала с него, а той бил толкова натъжен, че след дни изсъхнал и се преродил в цветето нарцис.
Това е по-благосклонната за Нарцис версия на легендата.
Всъщност най-често споменаваната е онази, в която Нарцис отива на лов и за да си почине, сяда до едно езеро. Тук отново има разногласия, но според някои източници херувим, който бил влюбен в Ехо, го проклина, а според други го проклинат всички отхвърлени от Нарцис девойки. Проклятието било да се случи така, че Нарцис да зърне лика си в бистрите води на езерото, което довежда и до смъртта му.
Независимо кой го е проклел, Нарцис в действителност сяда до езерото и се взира във водите му, в които вижда отражението си. Бил толкова прехласнат от собствената си красота, че не могъл да отвърне поглед в продължение на часове и дни.
Това, естествено, довело до смъртта му, както предрекъл Тирезий. На мястото, на което той издъхнал се появили красивите бели и жълти цветя, които днес наричаме нарциси.
Коментари