Изгубеният град в Калахари

Изгубеният град в Калахари

Днес пустинята Калахари е известна като много сухо място. Думата Калахари означава място на жаждата. Ето защо това изглежда малко вероятно място за древен град. Съществува обаче легенда, че руините на изгубен град се намират някъде в древното пясъчно море в очакване на неговото откриване.

Произход на легендата

През 1885 г. американският художник, който става и изследовател, Уилям Леонард Хънт заминава за Калахари под псевдонима Гилермо Фарини. Той пътува с екип, в който е включен и синът му Лулу.

Пътувайки през полусухите пустини, Фарини се натъкна на древни руини, състоящи се от големи камъни, обединени от циментови и каменни стени, които образуват полукръгли структури. Той започва да търси всякакви знаци или букви, но не намира нищо. Фарини твърди, че това са останките на изчезнала цивилизация, която някога е съществувала в пустинята Калахари.

Начало на търсенето

Пустинята Калахари

Откритието на Фарини предизвика голям интерес у изследователите. През последните 130 години поне 30 експедиции са пътували в търсене на изгубения град в Калахари. Засега не са намерени нито един артефакт или свидетелство.

Един от проблемите, които са се усложнили тези ранни търсения, е че Фарини оставя много малко бележки или подробности относно точното местоположение на намереното. Освен това той казва, че руините са наполовина погребани и затова ще е трудно да бъдат разпознати. Тази перспектива - да се открият руини насред огромно море от пясък и камъни, които описват големи участъци от пустинята Калахари, прилича на възможността да се намери игла в купа сено.

Градски руини или природни обекти?

През 1964 г. изследователят и учен на име А. Дж. Климент изчислява маршрута на Фарини. Той не намира останки от човешки селища, но открива необичайни скални образувания, направени от долерит. Долеритът е магматична скала, която има структура, подобна на материал между базалт и габро.

Долеритът често се среща в язовири, които са геоложки образувания, при които разтопената скала прорязва старите скали, за да създаде потенциално подобни на стени структури. Скалата, която образува язовира, често е по-силна от околните скални стени и поради това ги разрушава. Язовирите често са обградени от скали като долерит, които образуват масивни сегменти, подобни на стени, които за неопитното око могат да приличат на древните градски стени.

Климент предположил, че Фарини се натъкнал на необичайна скална формация, направена от долерит, вероятно отворен язовир, и го е объркал за изградена от човека конструкция. Той също вярва, че по-голямата част от Калахари е твърде суха, за да бъде място на цивилизацията поне през последните 15 000 години. Явно, търсенето на изгубения град в пустинята Калахари все още не е приключило.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest