Цивилизация, която строи пирамиди и царува над голяма част от Централна Америка, до момента, в който рухва внезапно - това е светът на загадъчните маи.
Не е необяснимо защо цивилизацията на маите е една от най-невероятните, мистериозни и привлекателни човешки общества, обитавали някога планетата. Тя продължава да привлича както учените, така и обикновените хора, а загадките, които носи, чакат отговор от векове.
Доказателствата за отдавна отминалата цивилизация са навсякъде, но по-голямата част от тях са покрити с растителност, след като джунглата си възвръща господството над земята.
Изоставени и запустели, днес тези обекти и артефакти, както храмовете, пирамидите, така и останките от изкуство и дори писменост, будят размисли. Вече се знае много повече за великите достижения на тяхното общество - те били първите земеделци в региона и опитомили дивата природа, построили градове и усъвършенствали почти всеки аспект на тогавашната цивилизация, но загадките са повече от известните факти.
Произход на маите
Експертите предполагат, че корените на тази цивилизация трябва да се търсят в историята на мигриращи групи от Азия. Всъщност, маите си проправят път към американския континент от Сибир през последната ледникова епоха. Минават много години, преди техните предци да пуснат корени в гъстите джунгли на Централна Америка.
Развитието на цивилизацията им става на територията на съвременните държави Мексико, Гватемала, Белиз, Салвадор и Хондурас. Изследователите откриват стотици градове от културата на маите, но не всички от тях са проучени от археолозите. Какво се предполага за тях?
Въпреки че произходът на маите все още не е изяснен напълно, смята се, че културата им се заражда между 7000 години преди новата ера и 2000 години преди новата ера, по времето, когато групи от ловци и събирачи изоставят своя номадски живот и създават постоянни селища.
Последните анализи сочат, че тези заселници идват от Южна Америка и вероятно донасят със себе си своята основна храна - царевицата, до 4000 година преди новата ера. Отглеждането на царевица драстично променя развитието на маите и става основа на възхода на тяхното общество.
Тези новодошли заселници не просто засаждат царевица, те я правят годна за консумация от човека чрез преработка, при която изсушената царевица се накисва, след което се готви в алкален разтвор, който омекотява зърната и ги прави по-смилаеми. Освен това маите култивират и други важни растителни храни като тиквата, маниоката и бобът.
Те се развиват успоредно със съседната цивилизация на олмеките, като обменят идеи с тях. Подобно на олмеките, маите се фокусират върху изграждането на градове около своите храмове. Този напредък в земеделието и градоустройството днес е известен като Предкласически период, обхващащ времето между 1500 и 200 година преди новата ера.
Маите създават и сложни търговски мрежи, усъвършенствани техники в земеделието, напояването, пречистването на водата, воденето на войни, спортните дейности, писмеността, създават и известния си календар.
Разцветът на цивилизацията на маите
По време на Класическия период (200-900 година от новата ера) цивилизацията на маите достига своя връх. По това време те усъвършенстват своите храмове и грандиозни сгради, които изглеждат като дворци, макар че не е ясно каква точно е била функцията им.
Сред най-важните градове на маите са Паленке, Чичен Ица, Тикал, Копан и Калакмул. Тези градовете държави и местните владетели се лутат между мирното съжителство и борбата за контрол.
Архитектурата и изкуството на маите отразяват дълбоко вкоренени религиозни вярвания. Маите вярвали, че божествеността може да се открие навсякъде в заобикалящия ни свят, дори и в предметите.
Те почитат своите богове с различни ритуали, включително с човешки жертвоприношения и кръвопролития.
Упадък на цивилизацията на маите
Упадъкът на цивилизацията на маите започва съвсем неочаквано преди около 1200 години. Величествените храмове се рушат, дворците западат, хората престават да дълбаят йероглифи по каменните стени. Само за няколко столетия маите изоставят 90 % от градовете си.
Какво се случва с маите
Според някои изследователи причините за неочаквания край на маите са в изсичането на джунглата и ерозията на почвите. Дългите периоди на суша допълнително усложняват ситуацията и водят до масов глад и бедност.
Според друга теория маите развиват културата си, базирана на два центъра - Тикал и Калакмул. Това създава противоречия между тях, които приличат на съвременната Студена война.
Някъде към 695 година след Христа отношенията се променят драстично. Бойци на враждуващите центрове преминават към въоръжени конфликти, следствие на което царят на Калакмул е отвлечен и убит, а това води до разпад на структурите в този център. Разпадът на едната сила създава властови ваккум и в другата и така и Тикал също запада.
След залеза на царете населението оцелява още няколко десетилетия, но градовете се разрушават, а навсякъде малките конфликти водят до жестоки сблъсъци, включително въоръжени.
След като остава без водачи, населението не се грижи за общото благо и това води до общо западане на населените места. После идва сушата, слага край на живота в градовете и хората ги напускат.
Маите обаче продължават да живеят и след упадъка на величествените им градове. Понастоящем по света има още около 6 милиона техни потомци, разпръснати из Мексико, Гватемала и Хондурас. Повечето от тях живеят в мизерни социални и икономически условия.
Въпреки че някои северни градове продължават да процъфтяват, по-голямата част от центровете на маите започват да се разпадат през IX - X век. Войните между градовете зачестяват, търговията намалява, а смъртността се повишава. Така, че изчезването на културата на маите, е дълъг процес, а не еднократен акт.
Тези от тях, които остават, се изправят пред европейската колонизация, която започва през 1500 година. Когато Испания напълно завладява маите около 1524 година, повечето от най-важните им градове вече са изоставени.
Междувременно, новопристигналите испанци обръщат малко внимание на руините, разпръснати из колониите им, дори когато завземат земите на маите и налагат християнството на коренното население.
Преоткриване на маите от съвременната наука
Едва през 1840 година изследователите започват да говорят за маите, заинтригувани от това, което загадъчният народ е оставил след себе си.
Днес изследването на цивилизацията на маите е във възход, а съвременната археология вероятно е разкрила всичко, като се започне от руини до религиозните реликви, погълнати от джунглата. Въпреки това изследователите все още се опитват да открият повече за този интересен народ, за забележителния възход на неговата цивилизация, както и за нейния мистериозен от днешна гледна точка край.
Археологическите останки може да са всичко, което е останало от миналото на загадъчния народ, но маите все още съществуват в настоящето и говорят над 30 езика, произлизащи от езика на древните маи. Те поддържат живи и много земеделски, религиозни и земеделски традиции на предците си, което е безспорен знак за непреходността на тяхната култура, способна да победи забравата на времето и неговите предизвикателства.
Днес не всички градове на маите са открити и проучени. Много от тях все още са изгубени в дълбоката джунгла, но тази древна цивилизация ще продължи да показва своите чудеса, защото притежава непреходна сила и достойнство.
Вижте още:
Коментари