Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Праисторически хора и животни»Опровергаха популярна теория за произхода на човека

Опровергаха популярна теория за произхода на човека

Фосилът Луси

За произхода на човека се водят спорове още от времето на създаването на Дарвиновата теория. Все нови и нови открития добавят по някоя сензация към установените представи.

Сега от университета в Чикаго излизат с нова постановка, която гласи, че човекът /Хомо сапиенс/ не произлиза от австралопитеците седиба, както бе прието да се мисли, а от друг клон на австралопитеците, наречен афаренсис, станал известен от фосилите на Луси.

Какво се знае за Луси, известният фосил, намерен в Етиопия?

Луси, известният фосил, намерен в Етиопия

Преди 45 години при експедиция в Етиопия е открит скелет на жена, която се явява първият открит хоминид. Човекоподобното е наречено Луси. Тя е живяла преди 3.2 милиона години, била е висока само 105 сантиметра и е тежала 27 килограма. Предполага се, че е доживяла до възраст 25-30 години според изследването на зъбите на хоминида. Тя е първият представител на вида, който е ходел изправен, и с това се явява далечен прародител на съвременния човек.

Австралопитеците са живеели на значителни групи, били са ловци и събирачи. Хранели се с плодове, семена, но ядели и сурово месо. Следи от техните примитивни сечива са датирани отпреди 3 милиона години.

Резултати от изследването на австралопитеците

Австралопитека Луси

Учените създали карта на генеалогията на 28 различни двойки хоминиди и техните потомци, като започнали с възрастта на първите открити фосили.

Само в един случай откритите вкаменелости от прародителя на човека били по-стари от тези на потомъка му. Това били останките на Хомо еректус и неговият наследник Хомо антесесор, който се получил в резултат от еволюцията на Хомо еректус. А австралопитеците седиба са 800 000 години по-млади от най-ранните фосили на човешкия род - Хомо.

Австралопитек Луси

Изводът на учените е, че ако видът е съществувал 0.97 милиона години, вероятността да има негова вкаменелост по-млада от предполагаемия негов потомък е 0.9 процента. Такава възможност е реална само ако прародителят продължи да съществува и след като от него се отделят нови еволюционни клонове. Според някои учени точно това се е случило при австралопитеците седиба.

Новите изследвания обаче отхвърлят тази хипотеза като съвсем малко вероятна. Новата теория подкрепя убеждението, че Луси и нейният род са най-вероятният прародител на човека от всички известни на науката хоминиди.

Има и опция истинските ни предци още да не са открити.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest