Sanovnik.bg»Статии»Загадки на древността»Праисторически хора и животни»Сунгир - лоното на древните хора в Централна Русия

Сунгир - лоното на древните хора в Централна Русия

Хората Сунгир

Няма как местен човек да не се запита кой е живял в неговото населено място в най-древни времена. Понякога богинята на добрия късмет Фортуна е благосклонна към научните търсения на хората и разкрива някои от загадките на древността.

Такава сполука е застигнала учени край потока Сунгир в покрайнините на руския град Владимир през 1955 година. Тогава е открито древно погребение на примитивен човек. Последвалите го разкрития разказват историята на първите заселници в днешна Централна Русия. Те са били първите човеци в най-северните краища на Стария континент.

Радиоизотопни измервания датират Сунгир преди около 34 хиляди години, а вероятно и преди около 39 хиляди години.

Какво знаем за дълбоката древност Сунгир?

Това е времето непосредствено след като кроманьонците се появяват в западните части на Европа. Те са първите предци на съвременния човешки вид в умерените ширини. Какви са били и как са живели?

Останките от животински кости подсказват, че хората, неречени по името на местността Сунгир, са се препитавали с лов на мамути, елени, диви коне. Сред ловните им трофеи са също полярните лисици, зайците, мечките.

За начина им на живот основни сведения идват от погребенията. Хората Сунгир много внимателно са погребвали своите мъртъвци, полагайки в гробовете им ловните им оръжия и украшенията им. Украсявали са и самите гробове и очевидно са полагали грижи за тях. За спазването на погребални ритуали свидетелстват охрата, дървените въглища и варовикът, открити на мястото.

Голям интерес предизвиква първият открит гроб. Той принадлежи на възрастен мъж, висок около 180 сантиметра, за който експертите казват, че по време на смъртта си вероятно е бил около 45-годишен. Скелетната му система обаче е така развита, че се допуска да е бил и с 20 години по-стар. Това показва, че продължителността на човешкия живот не е била никак малка.

Неговите запазени останки говорят, че хората от това време са били по-умни от съвременните, или поне не по-глупави. Мозъчният обем на този вероятен водач или шаман е 1510 кубически сантиметра при среден обем на съвременен човек около 1300 кубически сантиметра.

Изследванията на костите показват, че той е бил убит. Вероятно отношенията в това общество не са били идилични, а са се характеризирали с борби за ресурси и напрежение в самото общество.

Открити са и 2 погребения на момче и момиче на възраст 12-14 години и 7-9 години за момичето. Генетичните анализи показват, че те са били брат и сестра. Главите им са положени една до друга, като младежът също е загинал трагично. Ударен е с остър предмет в тазовата кост. Няколко години по-късно до децата е погребана жена, може би тяхна майка.

Има запазени останки от дрехи на хората Сунгир. Те са наподобявали на това, с което са се обличали индианците в Северна Америка. Приспособени са за студен климат, но са доста примитивни.

Забележима особеност на културата на тези древни хора е страстта им към накити. Почти всички са носели многобройни украшения, направени от всевъзможни материали - усукани люспи от кости на мамут, мъниста от пробити камъчета, бивни на животни. С ръчно изработени мъниста са украсявали богато и дрехите си.

Голям интерес сред изследователите предизвиква изработката на детски играчки - фигурки на мамут и кон с дупка на задния крак, вероятно за да се движи с въже.

Явно животът на хората Сунгир е бил суров, подложени са били на големи физически натоварвания, за което свидетелстват изследванията върху костите.

Не са открити останки от жилищата им, което навежда на изводи, че са използвали дървен или друг материал, който се е разградил без следа.

Антропологично народът Сунгир не принадлежи към нито една от съвременните раси, защото по това време те още не са били образувани.

Чертите им са странно съчетание между кавказка и монголоидна раса, а телесните пропорции са наследени от първите хомо сапиенс, напуснали Африка.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest