С еволюцията, която Земята претърпява във всеки един момент, милиони видове животни, били те бозайници, влечуги, земноводни, птици, риби и членестоноги, претърпяват своя апогей и после измират.
Най-ярък пример за тенденцията, която може би трябва да накара и човешкият вид да се замисли за своето съществувание, е изчезването на динозаврите.
Те са измрели преди 65 милиона години, но с това не спира изчезването на животински и растителни видове. Те изчезват и днес, ще изчезват и в бъдеще.
Преди 100 години е изчезнал тасманийският вълк – тилацин, преди 65 милиона години – динозаврите, но преди тях е имало най-малко още четири изчезвания. Дунклеостеусът и много други морски същества например са изчезнали преди 360 милиона години - през девонския период.
Ето кои са най-интересните видове, до които никога вече няма да можем да се докоснем:
Тиранозавър Рекс - Изчезнал преди 65 милиона години, тиранозавър Рекс е най-големият хищник, съществувал някога на Земята. Хищник, достигащ 6 метра височина и 15 м дължина, с масивен череп и дълга опашка. Интересното е, че е бил на два крака. Негови останки са намирани главно в Северна Америка.
Пещерен лъв - Изчезнал преди 2000 години, той е бил най-огромен сред видовете лъвове. Срещал се е преди 2000 г. на Балканите в Гърция и България.
Ирландски елен - Изчезнал преди около 7700 г., този елен е бил с най-големите размери, срещани досега – до 2 м височина. Изчезва, поради масовият му лов. Бил е лесна плячка, тъй като поради теглото и размерите си е бил изключително тромав.
Каспийски тигър - Изчезнал през 1970 г., той е бил 3-тият по големина тигър в света. Този подвид на персийския тигър се е срещал в Ирак, Иран, Афганистан и др., и е впечатлявал с невероятно красивата си окраска.
Тасманийски тигър - Изчезнал през 1936 г., тасманийският тигър, известен още като тилацин, е най-популярният месояден двуутробен хищник в днешни времена.
Птицата Додо - Изчезнала в края на 17-ти век. Тя е най-известният изчезнал вид животно, тъй като е първата, заличена от лицето на земята след човешка намеса.
Зебра Куага – Този уникален вид зебра изчезва през 1883 г., като последната оцеляла умра в Амстердамски зоопарк.
Безкрила гагарка - Изчезнал през 1844 г., това е бил пингвина достигащ най-висок ръст – до 75 см височина. Изчезват поради безразборното им ловуване в Исландия, Гренладния, Северна Канада и Норвегия.
Морска крава - Изчезнала през 1768 г., морската крава е стигала до 7 метра дължина, а теглото и до 3 тона. Била е лесно опитомяема. Заселването на хора в района край азиатското крайбрежие на Берингово море обаче, където е живеела, е е прекратило съществуването на тези създания.
Тур - Изчезнал през 1627 г., това е бил един от най-едрите чифтокопитни бозайници. През 13 век животното се е размножавало в Полша, Трансилвания, Литва и Молдова, а правото да се ловуват е било ограничено. През 1564 г. остават само 38 екземпляра от този вид, като са се покровителствали от кралските семейства. През 1627 г е регистриран последния екземпляр.
Бял делфин Байджи - Делфинът Байджи е един от най-скорошните видове, изчезнал поради човешка намеса. Обитавал главно реката Янгдзе в Китай, този вид сладководни делфини са били почти слепи и изключително интелигентни. През 2006 г. се провежда експедиция, която претърсва реката цели шест седмици, но не успява да открие нито един делфин Байджи. Това бележи краят на вида. През 2007 г обаче е докладвано, че е видян такъв делфин, което поражда надежди. Дори да е така обаче, учените не дават надежда видът им да се възроди.
Коментари