Макар и повечето антрополози да са на мнение, че люлката на човечеството започва от Африка, а съвременните хора са произлезли от хомо еректус, нова хипотеза твърди, че тази еволюция не се е състояла в познатите ни етапи.
Учени от Оксфордския университет и Института за история на човека Макс Планк в Германия са стигнали до заключението, че хомо сапиенс е еволюирал едновременно в няколко архаични групи, а не само в една.
Според тази хипотеза предците на човека били разделени на няколко групи, а това разделение обяснява разнообразието в популациите на древните хора. С годините популациите са се смесили и това е довело до появата на хомо сапиенс.
Авторите на изследването са използвали открити в Африка каменни сечива, които показват, че еволюцията на човека е настъпила в различни периоди и в различни региони на Черния континент.
Аналогична е картината сред вкаменелостите. Съвременни черти се появили в различни групи и това потвърждава, че хомо сапиенс се появил благодарение на взаимодействието между относително изолирани популации архаични хора. Генетичното разнообразие в древността било толкова голямо, че едва ли е могло да се поддържа от една единствена популация.
Това показва, че първите хора са се появили в Африка, но хомо сапиенс е имал повече разновидности, отколкото сме предполагали. След време хомо сапиенс еволюира в хомо еректус, който напуска Африка и се преселва в териториите на Евразия.