Дали човек е създаден от Бог или произходът му има просто научно обяснение? Можели да се окаже, че теорията на Чарлз Дарвин за произхода на човека не е вярна? Възможно ли е нашето присъствие на Земята да е резултат от извънземен експеримент?
Хилядолетия наред религии като християнството, исляма и юдаизма се организират около идеята, че човек е създаден от Бог.
През 1859 г. „Произход на видовете“ от английския учен Чарлз Дарвин оборва религиозните доктрини с твърдението, че човек е резултат от еволюцията на маймуните.
Според някои съвременни теории човекът се е появил от експеримент на извънземни.
Различните митове за сътворението на човека имат поразителни прилики.
Китайските легенди разказват за Нуа, който направил статуетки от глина и им вдъхнал живот – така се появили първите хора на Земята.
Според Библията Бог е създал първия човек – Адам, от пръст и вдъхнал в ноздрите му живот.
Австралийските митове твърдят, че човек е създаден от 3 парчета дървесна кора, смесена с пръст, на която Бог вдъхнал живот в ноздрите, устата и пъпа.
Древните племена догони разказват, че човек е създаден от невероятни същества – хибриди между хора и риби, наречени ному. Според легендите ному са слезли за Земята преди 6000 г., създали са хората и са ги обучили.
Революционната теория на Дарвин е призната за едно от най-великите и достоверни открития и присъства във всички учебници по биология.
В книгата си „Произход на видовете“ Дарвин въвежда теорията за естествения подбор на видовете, която в комбинация с идеята за унаследяването на австрийския ботаник Грегор Мендел, съставя съвременната теория за еволюцията на човека.
Според тази теория видовете се борят за оцеляването си. Благодарение на тази борба най-добрите от тях оцеляват. Като резултат от тази селекция се появява ново поколение. Новите видове се развиват в определена посока, зависеща от условията на живот. По този начин видовете се изменят.
Християнството смята, че Дарвиновата теория може да бъде оборена. Основният аргумент на религията е, че теорията за еволюцията е основана върху принципите на расизма.
Идеята, че човек произхожда от човекоподобните маймуни е изследвана от много учени през XIX в. Най-разпространено е мнението, че наши най-близки родственици са шимпанзетата и горилите.
Разликата в генома на човека и шимпанзето е само 3%, което показва колко дълга еволюция е извървял света на животните.
В религиите основният принцип, на който се опират догадките за произхода на човека, е безусловната вяра. Докато науката не вярва на нищо, ако не е доказано чрез факти.
Коментари