Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Изкопаха римска плочка при ремонт на Лъвов мост

Изкопаха римска плочка при ремонт на Лъвов мост

Антония Р.Антония Р.
Джедай
2k732
Антична Плоча

При ремонт на столичния Лъвов мост бе намерена римска плочка от времето на римския император Теодосий, който е поделил Империята между синовете си Аркадий и Хонорий.

При разкопките около строежа са намерени още 450 други находки, като по-голямата част от тях са монети от различни епохи.

Археолозите казват, че са намерени основно монети от XX век, но не липсата и такива от времето на Османската империя, както и от Античността.

Сред откритията на археолозите са и украшения, декоративни брадвички и брошка за захващане на дрехи, които ще бъдат изложени в Музея за история на София в Централната минерална баня.

Монети

Заместник-кметът по културата в Столичната община доктор Тодор Чобанов съобщава, че най-значимото откритие при ремонта на Лъвов мост е търговска пломба на император Теодосий І Велики, който е бил на трона на Римската империя през IV век.

С откритата пломба в миналото са били запечатвани продукти, които са били превозвани от търговци.

Находката е намерена по време на първия етап на археологическо проучване от северната страна на Лъвов мост. На пломбата са изобразени император Теодосий І и синовете му Аркадий и Хонорий.

„Той е императорът, разделил Римската империя на две между синовете си” – обяснява доктор Чобанов.

Разкопки

Археолозите са намерили и надпис от началото на II век, който насочва към храм под улица Свети Свети Кирил и Методий в столицата.

„По шрифта съдим, че е от втори век. За всеки век е използван различен вид шрифт” – заяви Тодор Чобанов.

Археолозите са открили и основите на истински римски мост от началото на хилядолетието. Той е бил разположен на 6 метра дълбочина край булевард Мария Луиза.

Смята се, че мостът е част от архитектурен комплекс, който е укрепвал северния бряг на река Владайска.

Специалистите очакват да открият още нови находки с напредване на ремонтите по южната част на Лъвов мост. Експертите смятат, че най-вероятно по-голяма част от наследството от миналото е унищожено заради строителството през минали век.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest