Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Тестове и Психология»Самосаботаж - какво е и как да го спрем?

Самосаботаж - какво е и как да го спрем?

Самосаботаж - какво е и как да го спрем?
3D куб Ubik за деца и възрастни
Препоръчано за малки и големи:
3D куб Ubik за деца и възрастни
17.00 лв.

Знаете ли защо е важно да знаем какво е самосаботаж? Защото това е една от основните пречки в живота, която ни спира и ни пречи да вървим напред.

Значение на термина самосаботаж

За саботаж говорим тогава, когато някой възпрепятства нещо да се случи. Поне такова е значението на думата в днешно време и в широк смисъл. Съвсем буквално тя се е използвала за определяне на някакви вредни, враждебни действия на група хора или един човек спрямо други по време на война, като те са причинявали щети и загуби. Материални най-вече и водещи до загуба на позиции и активи.

Днес, когато казваме, че някой ни саботира, имаме предвид, че ни пречи да успеем в нещо. Предизвиква ни трудности и загуби, за да се провалим. Саботажът може да е умишлен или неумишлен, но винаги води до проблеми, негативни емоции, повече усилия и евентуално неуспехи.

А какво се има предвид, когато казваме самосаботаж? Както се досещате, терминът се използва за случаите, в които самите ние си пречим да успеем, и правим, така че да не можем да постигаме целите си.

Нарочен ли е самосаботажът

Самосаботиране

Звучи много странно и нелогично – как така може самите ние да не искаме успехи и развитие? Да, странно е, но е факт. Много хора сами си създават пречки и се самосаботират в начинанията си. Това се случва по един или друг начин – чрез нелогични действия, необмислени решения, чрез отказ да се направи нещо, чрез свързване с неподходящите хора и т.н. Примерите са безброй. Резултатът обаче е неуспех и провал.

Най-абсурдното е, че човекът, който се самосаботира, не забелязва, че го прави. Той предприема този насочен към себе си саботаж предимно неосъзнато. Не забелязва, че сам си е виновен и обвинява другите или лошия си късмет. Често ще го чуете да казва – „Ето, пак не ми провървя. Нямам късмет и няма смисъл да опитвам“. А защо се получава така?

Какво ни кара да се самосаботираме

Самосаботаж

Обикновено зад всеки самосаботаж се крият емоции като страх, вина, липса на увереност, слабохарактерност, зловредната ниска самооценка. Много често хората, които се самосаботират, се страхуват да успеят и да постигнат нещо повече в живота, като дори не осъзнават това.

Страхът се поражда от идеята, че няма да се справят с толкова големи неща, че ще се провалят в управлението на успехите си и после ще им се подиграват, че нямат толкова ресурс за защита на постиженията си. При усещане за вина и ниска самооценка хората си мислят – Аз не заслужавам това, не съм достатъчно добър. Винаги се провалям и това не е за мен.

Други пък се плашат от предстоящите отговорности и предпочитат да се самосаботират, отколкото да се захванат наистина сериозно и ангажирано с нещо по-съществено. При тях самосаботажът понякога е осъзнат.

За да се справим със самосаботирането, трябва, първо, да преодолеем тези емоции и да променим начина на мислене. Повтаряйте си често фрази като: Аз заслужавам да постигна успех! Достатъчно добър съм, за да получа това! Аз мога да се справя със ситуацията и това ще ме направи по-силен.

Ако изпитвате страх, вървете с по-малки стъпки напред, за да не е толкова плашещо развитието и да имате време да се адаптирате. Най-вече повярвайте в себе си и разберете, че щом ви се дава възможност да се развивате, значи сте заслужили.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest