Останките на древна римска баня са били открити в Пловдив, а археолозите определят находката си като най-голямото откритие за 2016 година.
Останките са били част от частен имот в града под тепетата.
Експертите казват, че банята е сравнително запазена, но все още не е напълно проучена.
Пред вестник Марица ръководителят на проучването София Христова казва, че сериозната работа по проучването на Небет тепе предстои. Експертът определя новооткрития обект като изключително красив.
Тя и нейните колеги смятат, че в пловдивския район могат да се открият и други подобни археологически паметници. Някои зони обаче си остават слабо проучени заради силното застрояване и сградите, по-голямата част от които са частна собственост.
Римската баня (виж галерията) също се е намирала под основите на частна сграда на улица Отец Паисий. Зданието е било съборено пред юли тази година и още от самото начало се появиха съмнения относно законността на това разрушение.
В крайна сметка главният архитект на район Централен в Пловдив забрани каквото и да е работа, преди мястото да бъде проучено от археологически екип, който да каже дали има някаква културна или историческа стойност.
Тяхната работа продължи няколко дни и екипът попадна на останките от римската баня.
Министерството на културата вече е изпратило специално назначена комисия, която подробно да опише откритието и да даде препоръки за неговото реставриране и опазване.
Масивните стени на римската баня са впечатляващи със своята архитектура, а археолозите казват, че са силно впечатлени от факта колко силно находката напомня на пиесата Римска баня от Станислав Стратиев.
Ценната археологическа находка е от времето на Античния театър и Римския стадион в Пловдив.