Преди 12 години край Камбайския залив в Индия беше открит потънал древен градски комплекс.
Градът е бил 2 метра широк, дълъг 9 километра, намирал се е на дълбочина между 25 и 40 метра и на до 40 километра от съвременното индийско крайбрежие.
Според научните теории градският комплекс е бил наводнен преди 7700 – 6900 години.
Макар при откриването си градът да беше пренебрегнат от световните медии, сега всички погледи са насочени към него, защото се оказа, че това откритие може да пренапише историята.
През последните години върху сензационното откритие се извършваха редица проучвания. Те доказаха, че градът е бил построен от човешка ръка.
На океанското дъно са открити добре оформени основи и стени, които се издигали на 3 метра височина.
Предполага се, че древният град се е намирал между 2 реки и язовир.
Най-вероятно той е бил потопен от покачването на морското равнище през Ледниковия период, а не от силно земетресение, както се предполагаше при откриването му.
Направените сондажи успяха да извадят хиляди артефакти, сред които са украшения, каменни оръдия, статуетки и човешки останки.
Според експертите откритите артефакти са от преди 9500 години. Това изпреварва с цели 5000 години другите древни градове, познати и изследвани до момента.
Археолозите споделят, че никога не са допускали възможността в индийската праистория да съществува изчезнала цивилизация, а в митовете за Ману да се крие неоспорима истина.
В индийската митология Ману е герой от Потопа, подобно на библейския персонаж Ной.
Легендата за Ману разказва, че той е хванал риба, която го предупредила за предстоящия потоп и го посъветвала да събере семена от различни растения и да си построи кораб.
Ману послушал съвета на рибата и построил кораб, който акостирал в Хималаите, заедно със семената на всички земни растения.
Благодарен за спасението си той извършил жертвоприношение към боговете и те му подарили девойката Ида.
Индийската митология разказва, че Ману и Ида възобновили човешкия род.
Коментари