Sanovnik.bg»Статии»Мистерии»Човешкото Тяло»Могат ли чревните бактерии да определят личността ти

Могат ли чревните бактерии да определят личността ти

Могат ли чревните бактерии да определят личността ти

Една от най-динамично развиващите области на съвременната наука е тази, която изследва връзката между мозъка и червата. Изследванията показват, че тази връзка е двустранна и микробиомът оказва силно влияние върху личността, като има силата дори да я определя.

Връзката между човешкият тип личност и чревните му бактерии

Между типа личност и вида и разнообразието на бактериите, обитаващи чревния му тракт има силна взаимовръзка. От една страна бактериите влияят на поведението като изработват вещества, влияещи на мозъка, а от друга поведението на човека оказва влияние върху бактериите в червата му.

Изследвания показват, че между чревната микробиота при децата и тяхното поведение, темперамент и емоции има пряка връзка. Оказва се обаче, че това важи не само за децата, а и за възрастните индивиди. Те определят типа личност.

Изследват се 5 основни черти:

- Екстреверсия - включва сходни качества като общителност, самоувереност, топлина, активност, търсене, положителни емоции. В тази степен личността на човека се нуждае от внимание и социално взаимодействие.

Определяне на личността

- Сътрудничество - в тази степен личността се нуждае от хармонични отношения с околните. Такива хора са доверчиви, прями, отстъпчиви и скромни.

- Съзнателност - тази степен е за хората, които спазват обществените норми. Те са организирани, подредени, с чувство за дълг и отговорност.

- Невротизъм - тази степен отговаря на хората, които приемат света като заплаха, която е извън контрола им. Те са напрегнати, тревожни, импулсивни, но и стеснителни.

- Откритост към нов опит - в тази степен личността се нуждае от нов опит и израстване. Те са изобретателни, широко скроени, интелигентни, любопитни.

Изследването показало, че съществува връзка между състава на чревните бактерии и определи черти на личността. Видовете бактерии, срещащи се при деца с аутизъм, имат връзка с нивото на общителност и с невротизма като цяло. Чревните бактерии при интровертните и малко общителни хора са близки до тези, които се намират в чревния тракт на аутистите. Следователно чревната микробиота оказва влияние върху социалното поведение на човека.

Социално поведение и чревна микробиота

Социално поведение и чревна микробиота

Интересен момент е, че социалния кръг на човека е толкова по-широк, колкото по-разнообразен е състава на бактериите в неговия чревен тракт. Такива хора са склонни и към кулинарни предизвикателства.

Начинът на хранене и живот влияе на състава на чревната флора. Хранените с млечни смеси, заместители на кърмата, имат по-бедна чревна флора, докато тези, които са кърмени по-дълго с кърма имат по-разнообразна микробиота.

По-разнообразна е чревната флора и при хората, които са се хранили с продукти, съдържащи повече пробиотици и пребиотици. Млечните продукти също играят роля за по-разнообразен микробиом.

Изводът, който се налага от тези резултати е, че чревните бактерии влияят на поведението като изработват вещества, влияещи на мозъка. От своя страна и поведението влияе на състава на чревната флора.

Открийте и каква е личността ви според Юнг.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest